В новите учебни планове по история се предвижда издателите с пълна свобода да подбират термините, с които да определят дали е имало Турско робство или съжителство.
„За първи път чувам термина „съжителство”, използван за това време.
Много е странен. Напомня ми на началото на 1990-те години, когато се появи терминът „турско присъствие”. Още тогава беше измислен не от професионални историци, а от депутатите от ДПС”, заяви историкът проф. Искра Баева в предаването „Здравей, България” по Нова ТВ.
„Самата дума „съжителство” не е подходяща”,
заяви главен асистент Владимир Станев, катедра „Нова българска история” към Софийския университет.
„В историческата литература никъде не се използва този термин „съжителство”, категорична е проф. Баева. По думите ѝ приетите термини са „господство”, „владичество”.
„Продължава да се използва и стария термин, дошъл от Възраждането – „робство”. Във възрожденската литература така е записано, така че не виждам основание да не се използва и този термин, но редом с другите. Той има по-скоро емоционално съдържание, докато
чисто научите изследователски термини са „господство, „владичество”,
обяснява тя.
Целия разговор гледайте във видеото!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!