Тф фични данни да бъдат предоставяни на компетентните органи само при разкриване и разследване на тежки и компютърни престъпления, бе прето в Народното събрание при гласуването на второ четене на промените в Закона за електронните съобщения.
Депутатите приеха данните да се дават след разрешение на председателя на Районния съд или на упълномощено от него лице.
Мобилните и интернет операторите ще трябва
да предоставят данните за възможно най-кратък срок, но за не повече от 72 часа,
е записано в променените текстове.
Операторите ще бъдат задължени да пазят данните за 12 месеца, а поисканите от компетентните органи - до още шест месеца.
Операторите са задължени да осигурят възможност 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата да постъпват искания за достъп до трафични данни.
На оператор, който не предостави поискани трафични данни до 72 часа, може да бъде наложена имуществена санкция от 10 хил. до 25 хил. лв. При повторност наказанието е от 15 хил. до 50 хил. лв.
Глобата за неосигуряването на 24-часово дежурство от страна на предприятията е от 2000 до 12 хил. лв, а за незапазване на трафичните данни за срок от 12 месеца санкцията е от 3000 до 25 хил. лв.
Справката, която не се използва при образуване на досъдебно производство, независимо дали представлява класифицирана информация, ще се унищожава в 6-месечен срок от датата на получаването й.
Депутатите решиха право на искане на такава информация вече да имат определeни дирекции от Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС), главните и териториалните дирекции на МВР, службите "Военна информация" и "Военна полиция" към Министерството на отбраната, както и Националната разузнавателна служба.
При гласуването на този текст присъстващите като публика в пленарната зала представители на неправителствени организации облякоха сигнални жилетки с надпис "Аз не съм терорист".
Парламентът определи Комисията за защита на личните данни като наблюдаващ орган,
упражняващ надзор върху дейността на мобилните и интернет оператори при съхраняването на трафичните данни. Определени бяха и правомощията на комисията, която ще извършва парламентарен контрол над достъпа на компетентните органи до трафични данни.
Депутатите приеха определението "прихващащ интерфейс" да означава "система от мониторинг център и други входно-изходни програмно-технически средства на предприятие, осъществяващо електронни съобщения, където се предоставя достъп до прихващаните електронни съобщения или данните, свързани с повикването".
Зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков посочи, че МВР няма да има пряк достъп до трафичните данни. Тази разпоредба не засяга тези данни, а регламентира достъпа за подслушването със специални разузнавателни средства, каза Вучков.
Накрая депутатите решиха промените в Закона за електронните съобщения за трафичните данни да влязат в сила от 10 май 2010 г.
Трафични данни - само за тежки и компютърни престъпления
В Народното събрание приеха на второ четене промените в Закона за електронните съобщения
17 февруари 2010, 13:57
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!