Н ов тежък грип ни атакува по-рано от очакваното. Вирусът „Хонконг“ вече върлува в цялата страна и болните са на легло поне 4 дни, предупреждават лекарите.
„За първи път от 6 години грипната епидемия пристига около 20-30 дни по-рано.
В момента преобладава грипа H3N2, както се нарича щама „Болзано”. Той е с 30% повече от щама „Хонгконг”.
Това е леко видоизменен вирус. До един месец ще знаем дали ваксината може да ни защити ефективно срещу този вирус”, коментира в студиото на „Здравей, България” по NOVA проф. д-р Тодор Кантарджиев – директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Преборете грипа с правилото на трите дни
Опасен вирус върлува в цяла България
Грипът започва остро с температура, главоболие, болки и обща отпадналост.
Специалистите препоръчват да не се кара на крак. Още ден преди да се разболеем вече сме заразни.
Хората остават на легло по 3-4 дни, а препоръката на лекарите е да не се опитваме да караме болестта на крак. Ден преди да се разболеем, вече предаваме вируса и в стая с други 9 души ще заразим поне трима от тях. Децата са една от най-рисковите групи. И ако някой от възрастните е болен то в дома трябва да се отделя повече внимание на хигиената.
За да се предпазим от опасния грип трябва да избягваме контактите с болни. „Трябва да научим децата как да кихат и кашлят правилно. Личната хигиена е много важна. Хубаво е да се приема витамин D на капки по 15 дни, защото сега не се излагаме на слънце. След приема трябва да се прави почивка от половин месец.
Киселото зеле и туршиите са изключително полезни за грипния сезон”,
поясни Кантарджиев.
По думите му грипът има много кратък инкубационен период. „Между 10-12 часа от момента на заразяване, се покачва температурата до 38 градуса. След това усещате болки в мускулите и ставите. Обикновено започва с болки в гърлото и суха кашлица.
Важно е да се остане вкъщи до пълното оздравяване.
Един неправилно лекуван грип може да доведе до усложнения.
На 2000 болни един човек може да направи мозъчна или дихателна недостатъчност. Честото усложнение е развиване на бронхопневмония, а тогава при всички положения трябва да отидете до лекар и да ви се назначи антибиотик”, каза още проф. д-р Тодор Кантарджиев.
Целия разговор с проф. Кантарджиев гледайте във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!