Г раждански протести на служители в тецове и миньори се проведоха в няколко града в страната. Причините за тях са липса на заплати и дългове на НЕК към топлофикациите.
Десетки миньори и производители на топло- и електроенергия блокираха движението за няколко минути на главен път Е-79 край с. Драгичево, съобщи БНР.
Недоволството им бе предизвикано от налаганите ограничения от страна на Националната електрическа компания (НЕК) относно производството на електроенергия. Те настояха за незабавна оставка на изпълнителните директори, както на дружеството, така и на електроенергийния системен оператор, тъй като действията им не позволяват на миньорите да извършват нормално работата си, което пък води до загуби от производството.
Протестиращите настояха и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), както и ресорното министерство, да предприемат спешни мерки и да преразгледат правилата за търговия с електрическа енергия.
И енергетиците от „Топлофикация Русе“ излязоха на протестно шествие в града,
което приключи с едночасов митинг пред Дунав мост.
Протестиращите настояват за разплащане от страна на НЕК, за запазване на работните места и редовно изплащане на заплатите, съобщи за „Хоризонт“ председателят на синдикалната организация на „Подкрепа“ в топлофикационното дружество Тодор Дечев.
„Има вероятност русенци да останат и без парно в навечерието на отоплителния сезон,
ако наистина не се преведат определени средства“, категоричен е Дечев.
Работниците от плевенската „Топлофикация“ също блокираха днес за час главния път от Плевен за Русе в района на разклона за с. Згалево, предаде БНР.
Те настояват НЕК да изплати дължимите на дружеството 27 млн. лв. за произведена енергия. Забавянето на плащанията води до невъзможност за издължаване към „Булгаргаз“ и до реална опасност от блокиране на сметките на топлофикационното дружество.
На протест срещу нередовно и рядко плащане на изкупената от НЕК енергия излязоха и работещите в ТЕЦ „Сливен“.
Служителите на дружеството недоволстват и заради понижението на изкупната цена на електрическата енергия.
„Ако НЕК не изплати дължимите суми, не само няма да могат да бъдат изплатени 120 хил. лева за заплати на 240 работници, но има опасност Сливен да остане без парно“, каза заместник изпълнителният директор на дружеството Кънчо Танов. Затова протестиращите разчитат на подкрепа на гражданите.
Протестът в Сливен бе подкрепен и от 30 души от мина „Черно море“.
Същевременно зам.-икономическият министър с ресор „Енергетика“ Антон Павлов каза, че протестите на миньорите не са политически.
„Това е кампания, която използва в момента затруднението, но тя не е само сега. Миналата година, ако забелязвате, в същия период - преди зимата, пак имаше същия момент. Покрай избори пак се получава, но аз не го свързвам политически“, коментира Павлов, цитиран от БНР.
Той прогнозира, че в случай на нова газова криза, електроенергийната система ще издържи на натоварването през зимния сезон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!