С илна буря се изви над Ямбол през последния час, предаде БНР. Проливен дъжд, примесен с градушка, се изля за около 20 минути над града. Централните улици заприличаха на реки.
Преди бурята над града около 16.00 часа, се изсипа отново силен дъжд. Така в продължение на час над града паднаха около 50 литра на квадратен метър.
От полицията не съобщават за постъпили сигнали на телефон 112 и за наводнени жилищни сгради. В момента силата на дъжда отслабва.
Градушка е преваляла над Природен парк „Витоша”,
съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН. Прогнозите на синоптиците са, че няма опасност градоносният облак да отиде към Панчарево. Големи облаци се развиват и в подбалканските полета към Плевен, Ловеч, Троян, Ботевград, на изток към Пирдоп, Златица, в момента и в Елхово. Развитието на облаци продължава и към Велико Търново към този час.
Силен дъжд валя в ж.к. „Младост 4”, както и на Южната дъга на столичния Околовръстен път. Дъждът беше придружен от гръмотевици.
Мълния е поразила днес къща в Първенец.
Светкавицата паднала в комина на жилище на ул. „Васил Левски” и е предизвикала пожар. Собствениците на дома са реагирали навреме. Няма данни за пострадали.
По време на пороя в Пловдив са получени три сигнала за отводняване на обекти в Коматево, като два от тях са за наводнени къщи, а третият за фитнес център. Градушка, по-голяма от грахово зърно, падна за десетина минути този следобед в Куклен. Ледените късове са засегнали лозята и овощните дървета. Отводняват се няколко от критичните при силни дъждове улици.
По-рано днес от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) предупредиха, че в страната се очакват интензивни локални валежи и локални наводнения.
Във Видинска област е обявен жълт код за интензивни валежи, съобщиха от НИМХ.
Там се очаква сумарните валежи за денонощието да бъдат до 15-25 л/кв.м, на отделни места е възможно да достигнат и 30-50 л/кв.м.
За останалата част от страната обявеният код е зелен.
По прогноза на НИМХ през деня над Западна, а по-късно следобед - и над Централна България, ще се развива купесто-дъждовна облачност.
Поради високата почвена влага, в резултат на валежите са възможни по-съществени повишения на водните нива, както и наводнения в родопските планински водосбори, допълват от МОСВ.
Очаква се по-значително покачване на нивата на реките западно от р. Огоста (реките Тимок, Тополовец, Войнишка, Арчар, Скомля, Лом и Цибрица), както и на реките Нишава, Ерма, горната част от водосборите на Огоста и Искър (р. Блато и р. Искрецка) и горното течение на р. Струма (р. Конска, р. Трекленска, р. Драговищица, р. Соволянска Бистрица).
В източните части от страната ще се задържи предимно слънчево и по-топло, но привечер и там облачността ще се увеличи.
Повече за прогнозата за времето вижте в Sinoptik.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!