В образователното министерство се обсъжда дали предметът „История" да отпадне от програмата за 11-и и 12-и клас, съобщи Би Ти Ви.
Промените обаче предвиждат увеличаване на часовете по история в 8-и и 10-и клас.
Има идея за цялостна промяна в броя на часовете по история, както и разместване на учебния материал. До края на месеца се очакват коментарите на учителите за реформата. Промените в учебната програма са част от проект „За по-качествено образование", но вече предизвикаха критиките и на учители, и на ученици.
В Първа езикова гимназия във Варна дори организираха подписка срещу идеята историята да отпадне от задължителните предмети в 11-ти и 12-ти клас. „Българската история гарантира, че ние ще опазим националната си идентичност и че нашият народ и нашата родина имат бъдеще", казва дванайсетокласникът Кристиян Бегажев. „Нуждата от история в гимназиалния курс според нас е много важна, понеже в първоначалните години на предгимназиалните етапи се гради по-обща база знания", посочи пред Би Ти Ви съученикът му Пламен Пенчев.
Учители протестират срещу това, че в гимназиалния курс българската история се появява в учебния план епизодично, според тях и недостатъчно. От Министерството на образованието обясниха, че
промените в програмите няма да влязат в сила преди да бъде приет новият закон за училищното образование,
който ще донесе след себе си други последици - промяна на държавните образователни изисквания за общообразователна подготовка, промяна и нови държавни изисквания за учебния план, където именно ще залегнат броят часове и предмети, които ще се изучават. От министерството казват, че са отворени за диалог и очакват мнението на всички заинтересовани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!