Б ългария да предприеме спешни действия за отстраняване на повтарящите се почти 20 години проблеми в затворите, преропъчва Комитетът за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание (КПИ) към Съвета на Европа в доклад за резултатите от посещението си в България през март/април 2014 г.
Комитетът отбелязва, че по-голямата част от неговите дългогодишни препоръки, някои от които датират от времето на първото посещение в България през 1995 г., остават нереализирани.
Като пример се сочат препоръките по отношение на малтретирането на задържаните както в полицейските арести, така и в затворите, насилието между затворниците, пренаселеността на затворите, битовите условия на задържане в следствените арести и в затворите, медицинските услуги в местата за лишаване от свобода, недостатъчната численост на персонала, правилата на дисциплината, сегрегацията и контактът с външния свят.
Посещението е дало възможност за преглед на изпълнението на препоръките, направени след предишни посещения на Комитета, като специално внимание се обръща на третирането на задържаните от полицията, на положението на непълнолетните в пенитенциарните заведения, както и условията на задържане и предоставянето на медицински грижи в затворите.
До една седмица Министерството на правосъдието ще публикува превода на 62-страничния доклад, който на места е издържан в доста остър тон
В комитета са били получени множество жалби за умишлен психически тормоз от страна на полицията, включително към жени и младежи. В някои случаи се стига до изтезания, удари с палка по стъпалата на краката, удари по лицето, закопчаване с белезници върху рамките на високи прозорци, токови удари.
Няма подобрения в практическото прилагане на предпазните мерки срещу полицейско насилие, не се дава възможност на задържаните да съобщят за това на близък и почти никога не се използват услугите на адвокат в първите 24 часа на ареста.
Пренаселеността в затворите остава много сериозен проблем. Посещението на експертите в потвърдило и проблем с корупцията. От Съвета на Европа са изключително загрижени, че Бургаския затвор не осъзнават сериозността на положението. Отбелязва се, че за затвора във Враца не са били получени жалби за психически тормоз над затворниците, но точно обратното е положението със затвора в Белене.
Комитетът е бил поразен от ситуацията в поправителния дом в Бойчиновци, където по-голямата част от затворниците се оплакали, че редовно са пребивани от надзирателите.
Комитетът е загрижен, че не са предприети мерки за борба с насилието върху затворници, което се случва също и в София и Бургас.
Във всички затвори се наблюдава остър дефицит на медицински персонал. В доклада се отбелязва, че не е постигнат никакъв напредък по отношение на отстраняването от Наказателния кодекс на присъдата "доживотен затвор без право на замяна".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!