П олицейски екипи да придружават линейките във всички райони, в които е бил регистриран случай на нападение над медици. Около това предложение са се обединили министърът на здравеопазването Петър Москов и представители на ромските общности на среща, състояла се днес в Министерството на здравеопазването.
Участници в срещата от ромски организации изявиха желание на медицинските екипи да сътрудничат роми медиатори.
На срещата с министър Москов са присъствали основно организации, които представят здравни и социални услуги в ромската общност.
Идеята е съвместно с лекари от спешната помощ, регионалните здравни инспекции и други партньори да влизаме в махалите и да накараме ромите да имат уважение към лекарските екипи, посочи представител на ромската организация "Свят без граници" - Стара Загора. Той отбеляза, че обикновено атаките към спешните екипи се дължат на тяхно закъснение или липсата на адекватна грижа.
Москов каза, че е постигнато разбирателство с представителите на неправителствените ромски организации. Освен конкретните мерки, които си поставяме пред себе си, ние се обединихме около това, че качеството на Спешната помощ трябва да се подобрява - за това ще бъдат предвидени и структурни, и финансови мерки, но нищо не може да оправдае каквото и да било насилие върху работещите лекари, заяви Москов. Той отбеляза, че медиаторската мрежа ще бъде развита като се използва капацитета на ромските общности.
Кирил Василев, председател на Инициативен комитет "Факултета" - София, посочи, че в най-големия ромски квартал би трябвало да има постоянно дежурна линейка на разположение на живеещите там. В екипа на тази линейка да има ромско участие или поне шофьорът й да е ром, който познава квартала, предложи Василев.
Представителите на Инициативния комитет "Факултета" заявиха, че не одобряват с екипите на Спешна помощ да идва и полиция. Министърът обаче е прав, че където има много сигнали за нападения и има хора, които нарочно разкарват линейките, за да се гаврят с тях, то българските закони трябва да действат и трябва да има и полиция, заяви Василев. Според него тъй като няма подобни случаи в квартал "Факултета", полицейското присъствие там е излишно.
Медицинска федерация "Подкрепа" категорично застава зад позицията на министъра
на здравеопазването за решаването на тежкия проблем, свързан с насилието спрямо екипите, оказващи спешна медицинска помощ, съобщиха от федерацията.
"Ние не приемаме твърденията на народните избраници от някои политически партии и неправителствени организации, че министър Москов етнизира проблема. Няма по-убедителни аргументи от цифрите, а те са: "от 227 от началото на годината нападения над екипи на Спешна медицинска помощ, 175 - са в ромски махали", се казва в документа.
"Считаме, че безопасността и спокойствието при осъществяване на лечебно-диагностичния процес от страна на медиците от Спешна помощ трябва да се осигурява не само там, а навсякъде, където има риск от издевателства над тях. В този смисъл, ние сме "за" решенията на министър Москов", се казва в позицията на федерацията.
Патетиката не може да укрива истината.Тя няма етнически характер, а дълбок социално-политически, посочват още медиците. Като израз на тяхната позиция, от утре, 11 декември 2014 г., всички линейки на ЦСМП в страната ще носят обозначителен плакат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!