Р ейтингът на главния прокурор Сотир Цацаров е паднал с 10 пункта от април насам и в началото на септември е с 15% положителни срещу 41% отрицателни оценки.
Силно критичното отношение към него се акумулира от действията му по решаване на проблема с КТБ, показва проучване на "Алфа рисърч", проведено в началото на септември.
Одобрението за БНБ, което бе традиционно високо през последните години, към момента е свито до равнище от 11% срещу 48% неодобрение.
Кризата с КТБ предизвика силни обществени притеснения, които продължават да тревожат мнозинството от българските граждани
Най-голяма част (54%) се страхуват, че са възможни нови проблеми в банките и разклащане на финансовата стабилност. Частични, изолирани проблеми очакват 34% и едва 10% са спокойни, че кризата е преодоляна.
Обществото възприема отговорността по казуса с КТБ основно като институционална
Всеки трети припознава като виновник за кризата възползвалите се от банката политици, 29% обвиняват за това БНБ и липсата на достатъчен контрол от нейна страна. В резултат са налице високи очаквания за прозрачност при решаване на казуса, за да стане ясно какво се е случвало в банката, която се е държала не като пазарен субект, а като „банката на властта“.
Затова и 64% българските граждани настояват да се отворят кредитните досиета на КТБ
- за да се види има ли публични личности, които са се облагодетелствали, срещу едва 12% обявяващи се за запазване на банковата тайна. Общественото мнение не е в състояние да посочи най-правилният начин за решаване на кризата с КТБ, но е категорично, че това не трябва да става с публичен ресурс.
Песимизмът за развитието на страната, който беляза управлението на кабинета "Орешарски" продължава да доминира и в началото на септември, показва още проучването на "Алфа рисърч".
Основните държавни институции продължават да страдат от дефицит на доверие. Единствено президентът Росен Плевнелиев подобрява позиции през последните месеци
Одобрението за дейността му нараства от 25% през април до 28% през септември, а неодобрението спада от 40% до 34%. Работата на служебното правителство и премиера Георги Близнашки са непознати за мнозинството избиратели.
Всеки втори (56%) не е в състояние да изрази мнение по този въпрос. Сред запознатите е налице поляризация: 20% оценяват положително дейността на служебния кабинет срещу 24% - отрицателно; личният рейтинг на премиера Близнашки е 21% одобрение срещу 23% неодобрение.
Обществото е силно поляризирано в очакванията си за ситуацията след изборите
30% смятат, че ще настъпи успокояване и по-добро управление, 39% не очакват промени и 30% са на мнение, че отново ще се стигне до конфронтация и нестабилност.
В основата на тези обществени нагласи са както разочарованието от последното управление на БСП, ДПС и Атака, така и неяснотата и притесненията за финансовата ситуация в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!