П реговорите между Синдиката на надзирателите и ръководството на Министерството на правосъдието приключиха без очаквания резултат от протестиращите близо четири часа служители на затворите.
Правосъдният министър Христо Иванов и председателят на синдиката Иван Петров се уговориха след седмица да се видят отново, като дотогава трябва да са се състояли срещи във всички затвори в страната, за да стане ясно дали може да се върне поне на места 24-часовото дежурство на надзирателите, за което те настояват.
Христо Иванов обясни, че ако бъдат върнати дежурства продължаващи по едно денонощие, това ще носи негативи за страната ни.
Това изказване протестиращите посрещнаха с възгласи "оставка" и освирквания.
Иванов допълни, че за затворите ще бъдат отпуснати 8 млн лв.,
като още днес от министерството ще внесат предложението в МС. Парите ще са за покриването на спешни нужди на местата за лишаване от свобода. Миналата седмица стана ясно, че затворите дължат близо толкова - предимно за неплатени ток и вода.
"Увеличаване на работните заплати на надзирателите може да има най-рано от януари 2015 г., ако се намерят пари в бюджета", коментира още министърът.
По-рано днес стотици служители на затворите протестираха пред Министерството на правосъдието. Те посрещнаха с освиркване заместник-министъра на правосъдието Марин Вачевски, съобщи БНР.
Около 200 души се събраха пред министерството, за да защитят правата си.
Основните им искания са за връщане на 24-часовите дежурства и увеличение на работните заплати.
Недоволстващите са служители в места за изтърпяване на наказания от София, Враца и други градове. По време на протестните действия звучат патриотични песни и националният химн.
Председателят на браншовия синдикат Иван Петров обяви пред журналисти, че полицейските служители от затворите от 5 години поставят исканията си и ще продължат да го правят, докато те не бъдат удовлетворени.
"Деколонизацията стана, но военщината остана", "Събуди се вече", "Омръзна ни мизерията" - това са час от плакатите, които издигнаха протестиращите. Те са подкрепени от служители от Синдиката на полицията.
Малко преди протеста от правосъдното министерство съобщиха, че голяма част от исканията на демонстрантите вече се изпълняват.
Както по отношение на въвеждане на смесения режим, така и работата по документите, които трябва да бъдат приети, за да бъдат вдигнати техните заплати, включително и по осигуряване на подходящи условия, за да могат те да реализират синдикалната си дейност и да участват в преговорите, уточниха от правосъдното министерство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!