Д епутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров коментира заплатите в регулаторите и по-специално в Комисията за защита от конкуренцията (КЗК) в предаването „Здравей, България” по Нова ТВ.
„Един регулатор е независим, но независимостта не означава, че сам си определяш заплатите както искаш.
За мен трябва да има горна граница. Иначе представете си какво може да се случи”, заяви той.
„Ние предлагаме горната граница на възнагражденията в регулаторите да се определя като процент от заплатата на председателят на Народното събрание”, поясни Димитров.
По думите му в КЗК раздавали бонуси, които Комисията не желае да оповести.
Бонусите за БНБ преди фалита на КТБ ги знаем, а за Комисията за защита от конкуренцията не знаем какви бонуси получават.
В момента в БНБ няма таван на заплатите”, възмути се той и добави: „Затова и водим дело пред Върховния административен съд”. Причината за делото: Не им дават отговор на въпроса какви са допълнителните възнаграждения, които служителите на БНБ получавали 6 месеца преди фалита на КТБ.
„Заплатата на финансовия министър със сигурност е по-ниска от шефа на БНБ, който по спомен е около 16 000 лева”, добави Мартин Димитров и запита: „Чия работа е по-отговорна?”
„За да имаме ред в държавата, трябва да има таван на възможното възнаграждение в регулатора. Има записан минимум, но не и максимум. Иска ми се за всички регулатори да има ясен таван на заплатите”, поясни депутатът от Реформаторския блок.
По думите му съдът е дал 14-дневен срок на КЗК да отговори на искането им за обществена информация. „Да запазят част от достойнството си и да отговорят на нашето искане”, призова Димитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!