В образованието ни има все повече и повече хора, които не са за там, коментира психологът Иван Игов в предаването "Здравей, България" по Нова ТВ.
"С годините започва едно износване. Аз самият съм бил училищен психолог и знам как след 15-16 години започнах да се изчерпвам на това място. Започваш да "боксуваш", да ставаш дистанциран и дори понякога безчувствен към това, което ти споделят децата", каза още специалистът.
Коментарът му е по повод последната случка в детска градина
в столичния кв. "Обеля", където част от персонала в учебното заведение се отнася унизително към децата и ги обижда.
Това стана ясно от запис, който майката Илияна Солакова предостави на медиите. Нейното дете е на 2 г. и от осем месеца посещава яслата.
"Ти малоумна ли си?", "Ти си като цял толуп", "Абе, и ти си некадърен, бе!", бяха част от репликите на жените в детската към децата.
"Подобно ситуации могат да предизвикат травми в живота на човек", обясни Иван Игов.
"Особено тежко става през лятото, когато групите се събират, защото тогава децата не познават жените, които се грижат за тях, и обратното персоналът не познава децата", каза още той.
Остава неизяснен и друг инцидента с малката Никол, която беше нахапана зверски в яслата.
Нейната майка Мария разказва, че детето ѝ все още има белези по тялото, а тя и до днес не е получила обяснение защо това се е случило.
Според психолога Иван Игов е необходимо в големи общини като София да има центрове по училищна психология, където да се работи както с децата, така и с преподавателите.
Това е един от начините, по който може да се предотвратяват повече такива случаи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!