В незпна проверка на НЗОК е открила нарушения в 38% от проверените лечебни заведения за болнична помощ. Това каза на брифинг Румяна Тодорова, управител на НЗОК.
Проверката е извършена на 18 април с цел да се установи дали пациентите, които са хоспитализирани, са в болниците по празниците и дали това кореспондира с тежестта на тяхното заболяване.
Проверени са 37 лечебни заведения с общо 191 отделения. В 14 заведения са открити нарушения по показателя на проверката.
По думите на Тодорова, при извършената проверка в големите болници се забелязва, че много хора идват за амбулаторен преглед, като нито един от случаите не е бил спешен. В една от софийските болници всички пациенти са били изписани още на 17 април.
"Всички ли са били в еднакво състояние, за да могат да продължат лечението си вкъщи, и кога са били приети, за да бъдат изписани в един ден?", попита Тодорова. По думите ѝ, при този случай проверяващите не са успели да прегледат документацията на болницата и проверките там ще продължат и ще бъдат тематични.
При проверката добро впечатление са направили натоварените отделения като неврологичните отделения, където работата се е извършвала експедитивно. Пример за добра практика са неврологичното отделение на болница "Токуда" и МБАЛ "Света Анна", особено в детското отделение.
Не можем да сложим всички болнични заведения под общ знаменател. Ще продължим с внезапните проверки, такива ще има и през следващите празници, каза още Тодорова.
В следствие на извършената проверка на болниците няма да бъдат изплатени 1.5 млн. лв., каза още управителят на НЗОК. Това са санкции и пари, които няма да се изплатят на болниците. Там, където има санкции, обикновено дейността пада и цената на пътеката не се заплаща, обясни тя.
До края на март са извършени общо 1457 проверки, като 829 от тях са медицински, а 628 - финансови. Проверени са 136 лечебни заведения и са констатирани 1570 нарушения.
Най-често срещаните нарушения са свързани с хоспитализациите на пациентите. Като това са най-често случаите с по клинични пътеки 52, 138, 96, 26, 30, 91 - остра и изострена хронична сърдечна недостатъчност, лечения на глаукома, съдови заболявания на окото и неперфоративни травми, гнойно-възпалителни заболявания на бронхо-белодробната система, заболявания на горния гастроинтестинален тракт и заболявания на тънкото и дебелото черво, бронхопневмония и бронхит. Нарушенията са свързани с лечение по по-скъпа клинична пътка и наднастаняване на пациенти.
По отношение на изследванията, най-честите нарушения са свързани с липса на данни на пациентите и отрязани апаратни данни, поставяне на диагнози без клинични, лабораторни и инструментални доказателства. Констатирани са и редица нарушения по отношение на дехоспитализацията на пациентите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!