В ъпреки че преподавателят по конституционно право проф. Георги Близнашки събра и представи подписите на почти 600 хил. души, достатъчни за провеждането на референдум за изборните правила, такъв няма да се състои.
Инициативата бе в подкрепа на настояването и на президента Росен Плевнелиев гражданите да се произнесат дали да има мажоритарен вот, дали гласуването да е задължително и дали то да става и по електронен път.
„Съпротивата срещу провеждането на референдум е огромна.
Партиите на статуквото се борят срещу него с всички възможни средства”, коментира в предаването „Здравей, България” по Нова ТВ проф. Близнашки.
След проверката на ГРАО се е оказало, че са събрани над 463 000 валидни подписа и по смисъла на закона председателят на Народното събрание е длъжен да даде възможност на организаторите да поправят нередовностите в едномесечен срок.
„Близо две седмици Михаил Миков отказваше да комуникира с нас. Миналата седмица най-накрая получихме отговор, в който той смесва две различни хипотези на закона и ни отказва възможността да досъберем подписите”, поясни проф. Близнашки.
Той бе категоричен, че срокът за отстраняване на нередностите не може да изтече преди тяхното установяване. „Михаил Миков потъпква закона, който дава право на народа за пряко участие в управлението”, допълни той.
Проф. Близнашки съобщи още, че ще подадат жалба до Върховния административен съд, която ще бъде внесена в петък.
„Не може да се продължава по този начин. Пряката демокрация е едно голямо постижение. Всички много се гордееха с този закон. Смятам, че той трябва да влезе в действие”, твърди експертът.
Ако ВАС отсъди в полза на инициативата на проф. Близнашки, то председателят на НС ще бъде задължен да даде едномесечния срок за досъбиране на необходимите подписи. „Може би това ще е за добро и референдумът ще се проведе през втората половина на октомври”, посочи още проф. Близнашки.
„Този закон е инструмент на пряката демокрация. А какво дава той? Един инициативен комитет от 5 до 15 човека, които да съберат 500 000 подписа. Това е кауза пердута”, каза от своя страна Владимир Георгиев, организационен секретар на партия „Република БГ“, която внесе подписка за референдум за това дали партиите да се субсидират с държавни пари.
Той даде пример с Швейцария, където, за да се проведе референдум, са нужни 50 000 подписа, а у нас са нужни 500 000. „Това е направено, за да не работи системата”, категоричен бе Георгиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!