Д о това българско училище в София не се стига нито с тролей, нито с трамвай, нито дори с метро. Стига се със селски автобуси, в които мизерията е толкова голяма, колкото може да се срещне и в самия квартал – „Бенковски“. Това обаче е едно нормално българско училище, в което учат българчета и ромчета, и където цари онази неповторима малчуганска глъчка, която доказва, че тук всички са щастливи...
И в това, както и в повечето български училища,
коридорите са тъмни, но в края им винаги има светлина...
Тази светлина се нарича будителство, което няма как да остане скрито. 60-о основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ от една година се управлява от една чаровна, енергична и пълна с позитивизъм и добрина жена. Името й е г-жа Борисова и, със сигурност, няма топли връзки със силните на деня, но пък е в топла връзка с бъдещото на всяка държава – децата.
Резултатът е налице – номинация за наградата за най-добър учител, която се връчва за втора поредна година по инициатива на ЮНЕСКО. Победителят се избира сред учители, номинирани от целия свят. Наградата е 1 млн. долара, но тя се дава за каузи и благотворителност.
Още по-любопитно е, че г-жа
Борисова е номинирана от нейна колежка от частно училище
Това е Елена Наделчева, директор и преподавател в учебен център „Магистра“.
Номинирам г-жа Борисова, защото напълно отговаря на критериите на конкурса, обясни Неделчева пред Vesti.bg. Мотивите ми са следните – прекрасен, креативен и амбициозен директор и съм свидетел как от 2010 г. едно западащо квартално училище в „Дружба“ с малко ученици се превърна в едно от водещите училища в София, добави Неделчева.
Тя се надява Борисова да има добър шанс, защото конкуренцията е много силна. Миналата година е имало около 5000 участници, от които до кандидатура за наградата са стигнали около 1200, от които при следващ подбор е направен топ 50, а от тях се избират най-добрите 10 и се прави награждаването.
Срокът за номинациите е 10 октомври
Учителят трябва да бъде обичан от учениците си, но преди всичко – той трябва да ги обича,да бъде добър професионалист и да се квалифицира непрекъснато, каза Таня Борисова пред Vesti.bg.
С парите от наградата тя иска да довърши ремонта на училището, но и да създаде модерен дневен център за деца и младежи с увреждания, тъй като в София няма такъв. В центъра трябва да има една хубава рехабилитация, една достъпна архитектурна среда, добър екип с необходимата терапия – всичко, от което децата имат нужда, обясни Борисова.
Каква е мечтата на г-жа Борисова?
„Да бъде издигнат престижът на учителската професия и родителите да видят в наше лице хора, достойни за уважение, казва тя. И да не се сещат за нас само на празници или когато има проблеми... Нямаме необходимото уважение, но се стремим да направим всичко възможно с нашата работа, въпреки проблемите, да докажем, че трябва да бъдем уважавани“.
По всичко личи, че Таня Борисова и нейният екип от съмишленици е на прав път. Затова в такива случаи е най-добре да си пожелаем „Дай Боже повече такива българи!“.
Автор: Даниел Димитров
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!