Д нес е последният ден от т.нар. Горещници. В продължение на три дни - 15, 16 и 17 юли, според народното поверие не се ходи на нива, не се работи, не се пали пещ и не се пече хляб.
Тези три дни се смятат за най-горещите дни през годината, а обичаите свързани с тях се наричат Чурлига, Пърлига и Огнена Марина.
Първоначално Горещниците са били в края на месец юли (28, 29 и 30 юли). След смяната на юлианския с григорианския календар датите стават 15, 16 и 17 юли.
Горещниците са свързани със строго спазвани забрани за полска и домашна работа - не се ходи на нива и не се жъне, вършее, коси и копае, не се возят снопите и не се впряга кола, не се пере, не се мие, не се меси и пече хляб, не се готви, не се преде, тъче и шие.
Нарушаването на тези забрани се смята причина за пожари и запалване на реколтата, дома или лош късмет.
Така в разгара на лятото земеделците отпочиват от тежкия труд и гадаят за времето през зимните януари, февруари и март.
Пече ли силно слънце през трите горещника - топли, без сняг и виелици ще бъдат и зимните януарско-мартенски дни.
Според поверието, ако човек се изкъпе в топли минерални извори през тези дни, ще бъде здрав през цялата година.
На 17 юли имен ден празнуват всички, които носят името Марин (означава морски), Марина, Маринка, Маринела.
За най-опасен от трите дни се смята третият горещник, посветен на св. Марина. Живяла през III век, дъщеря на езически жрец.
Преследвана за християнската си вяра, на 16 години тя е изправена пред съда и жестоко изтезавана, като раните й са горени с огън.
В деня на нейния празник съществува обичай да се запалва нов, "жив" огън.
Стопаните гасят огъня в своите огнища и отново ги палят с "млад".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!