И зложбата „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България“ се открива официално днес в парижкия Лувър, припомнят от Министерството на културата.
Днес е церемонията за правителствените представители на България и Франция и почетните гости, а утре ще има втора – за директорите на всички музеи, експонати от които участват в изложбата. За широката публика експозицията ще е достъпна от 16 април.
Научната концепция и подборът на експонатите за изложбата са направени от трима френски и двама български учени. В нея са включени
1629 експоната от 17 български музея и 20 експоната от Лувъра и 11 други културни института,
сред които и от Британския музей и Музея „Прадо“.
Основен акцент в експозицията е бронзовата портретна глава на тракийския цар Севт III от фонда на софийския Националния археологически институт.
Тракийското изкуство ще бъде показано този път като разказ за непознатото одриско царство, неговите съкровища, владетели, ежедневен живот и съседи.
Експозицията ще представя цели гробни археологически комплекси, амфори за вино, изящната пиксида с форма на мида от сребро с позлата, части от ризница и тъкан от Златиница, за която след направени изследвания в България
се предполага, че е най-ранната внесена коприна в Европа
и може да представлява голям научен интерес за съвместни бъдещи проучвания със специалисти от лабораторията на Лувъра.
Експозицията е разположена в четири зали в крилото „Ришельо“ на парижкия музей и ще може да бъде видяна до 20 юли т.г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!