"Бокова се яви на Червения площад на 9 май миналата година. Тогава светът бойкотира този парад заради окупацията на Крим. Тя се противопостави на мнението на световните лидери и показа съпричастност с политиката на Русия".
Това заяви за „Здравей, България” по NOVA режисьорът Евгений Михайлов, който изпрати писмо до посолствата на 58 държави, в което се обяснява, че Ирина Бокова не трябва да бъде избирана за генерален секретар на ООН.
"В това писмо пише, че бащата на Бокова е висш политически функционер
и че е завършила в Москва. Михайлов също е завършил там. Там завършва обвинението. А имаме 27 години, в които тя е на политическата сцена. Има ли някакъв упрек към нея за този период? Срещу една нейна позиция?", попита социологът Андрей Райчев.
По думите му най-нормалното нещо е да е била на Червения площад, защото това е позицията на ЮНЕСКО.
Той изтъкна, че кандидатурата на Бокова е възможност, която "няма да имаме още 1000 години".
"Това е огромен шанс за България. А те го хвърлят ей-така", коментира сициологът.
Форбс с анализ за Кристалина Георгиева
МВнР номинира Бокова за генерален секретар на ООН
Форбс: Има един допустим кандидат за ООН и това не е Георгиева
"Тази партия, която онзи ден развяваше знамена на Бузлуджа, е обявена за престъпна. По тяхната логика ние трябва да спазваме не само Член Първи, но и това, че обещството е задължено да възпитава младежта в комунистически дух", посочи Михайлов, който е и бивш депутат.
С 9 положителни гласа Ирина Бокова е сред фаворитите за поста на нов генерален секретар на ООН. Тя е на трето място, но на първо сред жените. Фаворит за мястото е бившият премиер на Португалия Антониу Гутериш с 12 положителни гласа:
„Гутериш е човекът, който ще победи“, заяви дипломат от Съвета за сигурност, цитиран от БГНЕС. Новият шеф на организацията ще стане ясен през октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!