Р ешението за забрана за носенето на бурки в Пазарджик вече е факт. Днес то получи подкрепата на всички политическите партии в местния парламент, с изключение на Евророма.
Кметът Тодор Попов оттегли предложението си, забраната за бурки да важи само за обществените и държавните институции. На гласуване бе подложено предложението на „Националния фронт за спасение на България”, което забранява носенето на бурки на улицата, парковете, магазините и транспорта.
Първоначално предложенията бяха две, но вносителите се договориха за единна позиция.
„В залата ще бъде гласувано едно общо предложение на двете групи. Ще се консолидираме около предложението за тотална забрана”, посочи в предаването „Здравей, България” на НоваТВ общинският съветник Румен Димитров.
Той обясни, че „забраната не е за бурки, тя е цялостна за носене на дрехи и аксесоари, прикриващи лицето”.
Кметът на града Тодор Попов искаше забрана за носенето на облекло, покриващо лицето, но само при посещения в държавни и общински обекти.
Група общински съветници от НФСБ обаче настоя носенето на бурки да се забрани и на улицата, а не само в сградите на институциите. Аргументите са, че по този начин ще се гарантира сигурността на гражданите на обществени места и ще се идентифицират по-лесно лицата, които стоят под облеклото.
Що се отнася до санкциите предложението е за 300 лева глоба при първо нарушение и до 1000 лева при второ.
Цацаров иска забрана за носенето на бурки
Обвинителен акт срещу членове на „Ислямска държава” в България
Започна делото за проповядване на идеи на "Даеш"
Жени от местната ромска махала коментират, че обичаят за носене на бурки е навлязъл от 3-4 години със строежа на джамия. „Защото заради Аллаха, религията ни позволява така да правим”. Мъжете заявяват, че винаги са били мюсюлмани и не са станали такива в следствие на пари от Саудитска Арабия. Те казват, че някои са станали протестанти заради помощи от Европа.
Възрастните твърдят, че инициативата за забулване и четене на Корана е изцяло на децата им и те нямат право да ги принуждават насила. Все пак те посочват, че ще спазват забраната, ако тя бъде приета.
„Щом се приеме този закон, какво може да направим? Не можем да станем срещу закона”, заяви председателят на джамийското настоятелство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!