П аметникът пред Националния дворец на културата (НДК) ще бъде преместен, реши окончателно Столичният общински съвет на днешното си заседание. Срещу предложението гласуваха единствено трима общински съветници от групата на БСП.
Мемориалът на загиналите войници от Първи и Шести софийски пехотен полк ще бъде възстановен в парка пред НДК на мястото на монумента „1300 години България“.
Художествените скулптурни елементи от паметника ще бъдат демонтирани и предадени за временно съхранение в Музея за история на София.
Предвижда се да бъде избрано подходящо място за постоянно експониране на скулптурните пластики.
По време на дискусията Николай Белалов от БСП посочи, че решението за паметника е политическо и цели премахване на нещо, което не се харесва на група хора. Той каза, че не е ясно откъде ще дойдат парите за възстановяване на мемориала на загиналите.
„Това било триизмерна творба на Пикасо според БСП, но аз знам какви са посещенията в музеите на Пикасо. Каква е обаче посещаемостта с цел възхищение пред този паметник“, попита Прошко Прошков от СДС.
Съветниците от групата на ГЕРБ посочиха, че паметникът е опасен и общината от години харчи пари за неговото укрепване и обезопасяване.
Творческите съюзи у нас се обявиха срещу демонтажа на паметника, дело на архитект Валентин Старчев.
Според столичния кмет Йорданка Фандъкова „там паметник няма“.
„Има остатъци от паметник, които са опасни.
В същото време ние искаме да запазим скулптурите, които са много добри. Това е наистина художествена ценност. Но просто трябва опасните елементи да се демонтират и да се получи едно красиво пространство. Правим в момента ремонт, и догодина продължаваме, на целия парк, така че да не остават недовършени неща“, коментира Фандъкова.
Самият арх. Старчев коментира пред БГНЕС, че
преместването на паметника не е най-коректното решение.
„Това е едно от най-неадекватните и несъстоятелни решения. Не е възможно той да бъде преместен и преаранжиран на друго място, защото ще загуби своя смисъл. Паметникът е част от едно цялостно пространство пред НДК“, каза той.
Проф. Старчев е категоричен, че възстановяването на този паметник ще струва много по-малко средства, отколкото разрушаването му. Разрушаването означава сваляне на скулптурните композиции и взривяване на всичко друго, което е изградено от много сериозен и плътен бетон със стабилни основи. „Това ще струва много скъпо. Да не говорим, че още по-скъпо ще струва едно възстановяване някъде другаде в Южния парк или на някакви други места. Скулптурите, които са фигури с височина 6 метра, също не могат да бъдат изложени и в Музея на София. Представяте ли си по какъв начин биха стояли и къде?“, коментира архитектът.
Той съобщи, че официален разговор с него по повод съдбата на паметника не е бил проведен, имало е само откъслечни срещи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!