Д вайсет и пет бездомници в София получават подкрепа в рамките на съвместен проект за оказване на социална спешна помощ. Проектът "Улицата не е дом" се осъществява с общите усилия на посолството на Франция у нас, на Столична община (СО) и на Българския червен кръст (БЧК) и беше представен пред журналисти във френското посолство.
Подпомогнатите бездомни са на територията на столичните квартали "Лозенец", "Триадица", "Оборище", където има най-голяма концентрация на хора, останали без дом, каза директорът на дирекция "Социални дейности" към СО Минка Владимирова.
Подобен проект работи на територията на още 15 държави в Европа, Африка и Южна Америка, каза Ксавие Еманюели, бивш държавен секретар за спешна хуманитарна дейност към министър-председателя на Франция и основател на Международната социална бърза помощ.
Целта му е да подпомогне бездомните да се върнат към нормален начин на живот, да се избегне социалното изключване, да получат подслон, храна, социална и медицинска помощ, допълни той.
Проектът е внедрен във Франция за две години, като в България срокът му е 8 месеца, каза още Еманюели.
Близо 170 бездомни в столицата се подпомагат в двата разкрити кризисни центъра,
други получават подкрепа в центрове за временно настаняване, а още 2500 нуждаещи се се подпомагат с храна, каза столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Тя изрази надежда, че след края на този проект държавата ще поеме финансирането му и ще съдейства той да продължи да работи.
"Населението е в София е близо 2 млн. Като се има предвид, че една голяма част от тези хора са дошли от провинцията, този проблем ще става все по-голям", каза Христо Григоров, председател на Български червен кръст, в отговор на журналистически въпрос какво ще се случи, когато този проект приключи.
"Това е въпрос, който трябва да бъде решен. Той не може да легне изцяло на плещите на Български червен кръст или на Столична община. Трябва да помислим много сериозно за финансовото обезпечение на този проект в бъдеще време. Държавата трябва да се включи в него. Това е нещо, което може да стане след няколко месеца, когато моделът се изработи и бъде изчистен. Този проект е изключително важен и не трябва да го подценяваме”, допълни той.
Най-честите причини, поради които хората са останали на улицата, са загуба на работа, финансова измама, загуба на близък човек, конфликт в семейството или смяна на населеното място, посочи Нивелина Стойнева от БЧК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!