С ъборът на народното творчество в Копривщица влезе в Представителния списък на ЮНЕСКО на най-добри практики за популяризиране на световното нематериално културно на наследство.
Решението беше взето от 11-тата сесия на Междуправителствения комитет, който на сесията си в Адис Абеба, го призна за световна ценност.
Ирина Бокова също съобщи новината в своя профил в "Туитър"
Щастлива съм, че Съборът в #Копривщица вече е в Списъка на #Юнеско на световното нематериално културно наследство pic.twitter.com/l1ilw5lhHl
— Irina Bokova (@IrinaBokova) 1 декември 2016 г.
Принц Филип награди Ирина Бокова
Вече 50 години, Съборът на народното творчество в Копривщица показва жанровото разнообразие и изключителното богатство на нашето фолклорно наследство, съчетано с уникалната възрожденска атмосфера на този хубав български град.
Съборът се утвърди като движение за опазване и популяризиране на българската традиционна култура, позната днес като нематериално културно наследство.
Във видеото вижте видео от откриването на събора от миналата година
Нематериалното културно наследство е духовното богатство, което всеки народ създава през вековете. Песните, традициите, занаятите и обичаите, формират културния ни облик и творческо битие. Те са връзката между нашето минало, настояще и бъдеще и затова трябва да ги съхраняваме и предаваме на следващите поколения. Те са основата, върху която се гради взаимното уважение между различните общности, те насърчават социалното и икономическото развитие.
След чипровските килими, Бистришките баби, нестинарските танци и обичаят Сурва,
това е поредното световно признание за българския опит в опазването и популяризирането на нематериалното културно наследство.
Националният събор се очаква от целия български народ като важно и значимо събитие. Той е един от най-големите празници на българския дух.
Разработената кандидатура, под името "Съборът за народно творчество в Копривщица: система от практики по представяне и предаване на наследството", е внесена в Секретариата на ЮНЕСКО със специално предложение от името на министъра на културата за разглеждане през 2016 г., припомня БТА.
Четете още:
Белгийската бира влезе в списъка на ЮНЕСКО
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!