О ще 55,8 млн. лева да бъдат дадени за спорната ограда по българо-турската граница, реши днес Министерският съвет.
Тя бе построена, за да спира нелегално пресичащите имигранти.
В началото на юни стана ясно, че 24 военни от Министерството на отбраната ремонтират около 80 м от съоръжението, тъй като на места то е демонтирано или пропаднало.
"Твърде вероятно е да има нужда и други части да бъдат ремонтирани. Ще направим оглед и ще вземем решение", заяви тогава военният министър Николай Ненчев.
В социалните мрежи пък се появиха снимки с иронични коментари, на които се вижда как на места оградата се е килнала и е подпряна буквално с колчета, което прави преминаването през нея лесно.
Мнозина общественици многократно коментираха, че изграждането на такава преграда е спорно от морална, хуманна и международноправна гледна точка. Посочвана беше и нейната съмнителна практическата ефективност.
През януари депутатите решиха да строят съоръжението по границата с Турция без обществена поръчка.
Цената ѝ вече набъбна с няколко милиона лева, а възложителят се опита да засекрети имената на печелившите изпълнители.
За оградата писа в обширна статия дори в. "Ню Йорк таймс", като я нарече "ярка проява на безпокойството в Европа от икономическите, социалните и политическите последици от наплива имигранти".
Още през ноември 2014 г. група от близо 100 германски активисти, представители на неправителствени организации за защита правата на човека, протестираха срещу съоръжението.
Стотици граничари пък бяха командировани да пазят по българо-турската граница.
През седмиците, след като терористичните атентати в Париж и Копенхаген отнеха живота на 18 души, България одобри удължаване на оградата и разполагане на още военни на границата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!