Н а 20 ноември КНСБ ще организира национално протестно шествие-митинг, съобщиха на пресконференция от ръководството на синдиката.
Протестната акция е предупредителен знак към управляващите и правителството да чуят гласа на работещите българи по бюджета и социално-икономическите им искания, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
По-рано днес стана ясно, че планираната за днес обща пресконференция на лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" Пламен Димитров и Константин Тренчев се отменя. От "Подкрепа" обявиха, че на този етап няма нагласа за обща стачка.
От КНСБ обявиха на пресконференцията си днес, че шествието ще тръгне от централата на синдиката на пл."Македония" в 11.15 ч. и ще стигне до Министерството на здравеопазването, където ще бъде връчена нарочна декларация на здравния министър с искания на медиците.
След това протестиращите ще се отправят към Министерския съвет, където също ще бъде връчена нарочна декларация. Основният митинг се предвижда да бъде на пл."Цар Освободител" от 12.30 ч.
Акцията е чисто синдикална, няма да допуснем изказвания на политици и на други протестиращи или контрапротестиращи, заяви Валентин Никифоров, вицепрезидент на синдиката. От синдиката
очакват в протестното шествие да се включат между 6 и 8 хил. души.
Студентите винаги са били моралната съвест на нацията, но забравихме за работещите българи. Не виждаме политиците, обществото и бюджетите да адресират проблемите на работещите българи, каза Пламен Димитров. Това е причина да предприемем протестни действия, уточни той.
Проучване на синдиката, в което са участвали над 1800 синдикални членове, сочи че над 51% от тях настояват за национални протести с искания за увеличаване на доходите и сигурността на работното място. Под 15% от участвалите в проучването са за национални стачни действия.
Основната причина е, че не усещаме необходимата грижа в политиките и бюджетите за работещия българин, заяви Димитров. Той добави, че увеличение с 30 лв. на минималната работна заплата не е достатъчно и припомни, че заплатите в здравеопазването, културата, държавната администрация бяха замразени през последните четири години. Не виждаме грижа и за сигурността на работните места, както и решение на драматичните проблеми в енергетиката, посочи Димитров.
Ако и сега няма чуваемост от нашия протест, няма да има нужда някой да организира национална стачка, тя сама ще се случи през ранните месеци на зимата, ако спре токът, предупреди той.
Президентът на КНСБ е категоричен, че към настоящия момент условия за национална ефективна стачка няма. От КНСБ предлагат промени в пет закона, които да гарантират че всички работници ще получат това, което са заработили. Сред исканията са замразяване на пенсионната възраст, не за една година, както предлага правителството, а до 2021 г., гарантиране правото на сдружаване, на колективно-трудово договаряне и на стачка.
Две мерки е възможно да станат факт между първо и второ четене на бюджета, смятат от синдиката. Да се осигурят допълнително 200 млн.лв. от криминализирането на укриването на данъци и вноски, с които да се осигури данъчен кредит за работещите бедни (тези, които получават заплата до 400 лв.).
Ръководството на КНСБ приветства позицията на президента и премиера и подкрепя апела им за недопускане на ксенофобски и национал-популистки действия в страната и призовава за толерантно отношение към другомислещите и друговярващите, както и за запазване на сигурността в страната. Пазарът на труда в страната има своите проблеми, но има начин да интегрира чужденците, получили статут на бежанци, смята Пламен Димитров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!