А ко искате да празнувате Трифон Зарезан в Шипка, облечете си стари дрехи и намерете стари обувки. Защото празникът е на поляната, а през февруари шансът да е кално е голям. Там се събира целият град и хора от местните села.
Празникът започва още по тъмно. По традиция се колят 6 животни – два овена и четири овце, с които се прави курбан и се раздава на всички гости на празника.
До обяд на поляната се стичат всички семейства, които носят храна и питиета, сядат на дървени пейки и започват пиршеството.
Свещеник освещава животните и курбана и под звуците на традиционна българска музика се зарявза лоза, полива се с вино и се вият кръшни хора, водени от кметицата. Кукери от читалището в с. Дунавци изгониха злите духове и обраха овациите.
Празникът продължава цял ден, а кулминацията идва накрая.
Различни части от закланите животни се обявяват на търг и всеки може да наддава за глава от овен, черва, врат, плешка или бут. Цените започват от 5-10 лева и понякога, ако желаещите са повече, стигат до 50-100 лв. През целия ден хора в носии гърмят с черешовото топче и вдигат наздравици.
След наддаването празникът продължава на центъра с песни и танци. Местни хора от Шипка разказаха за Vesti.bg, че Трифон Зарезан се отбелязва по един и същи начин по традиция от поне 6 поколения. Векове наред хората се събират на поляната, за да отбележат празника на виното и лозята, който се чества в съботата преди 14 февруари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!