О т 1 януари 2014 г. да се преустанови процесът на едновременното увеличение на пенсионната възраст и необходимия осигурителен стаж за придобиване на пенсия. Това гласуваха депутатите, като приеха на първо четене промените в Кодекса за социално осигуряване.
Според доклада по този начин ще се намалят негативните ефекти от предприетите мерки в областта на пенсионната система от 2000 г. и особено тези в края на 2010 г. и 2012 г., които основно засягат едни и същи поколения.
Там се посочва, че провежданите през последните три години "пенсионни реформи" отдаваха приоритет на увеличаването на пенсионната възраст и продължителността на осигурителния стаж, без да се отчита продължителността на живота, състоянието на пазара на труда, здравословното състояние на работната сила, както и условията на труд.
"Ускоряването" на "пенсионната реформа" в края на 2011 г. чрез едновременното увеличаване на пенсионната възраст и необходимия осигурителен стаж за придобиване право на пенсия, ограничиха значително достъпа до пенсионната система. Това, от своя страна, води до увеличаване на реалната възраст за придобиване на право на пенсия, поради икономическото и социално развитие след 1989 г., както и незачитането за осигурителен стаж при пенсиониране на времето, през което лицата са били на обучение за придобиване на висше и полувисше образование и др.
Като резултат работещите в България се пенсионират по-късно в сравнение с преобладаващата част от страните в ЕС, като тази разлика започна да става все по-осезаема от началото на 2012 г. с оглед на по-високия изискуем осигурителен стаж.
Реалната възраст, на която лицата се пенсионират в България е 64 години и 5 месеца за мъжете и 61 години и 3 месеца за жените
и е значително по-висока от средната в ЕС, където за мъжете тя е 61 години и 7 месеца, а за жените е 61 години и 3 месеца.
Възрастта, на която мъжете се оттеглят от пазара на труда в България е сред най-високите, само в Румъния и Швеция тя е по-висока. Реалната възраст за оттегляне на жените от пазара на труда съответства на средното равнище, като отново в 10 държави-членки на Европейския съюз тя е по-ниска.
Същевременно следва да се добави, че в България средната продължителност на живота е с около 7 години по-ниска в сравнение със средното равнище в Европейския съюз. За мъжете тя е 70,62 години, а за жените е 77,55 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!