Н а 6 декември честваме св. Николай Мирликийски Чудотворец - Никулден.
Той е покровител на моретата, моряците и рибарите, затова по традиция на трапезата на Никулден трябва да има риба, най-често шаран.
6 декември е и празник на банкерите и търговците.
Св. Николай е роден е през трети век в Патара, днешна Мала Азия. Води праведен монашески живот и е избран за архиепископ на град Мира, Ликийска област.
Умира на 6 декември 342 г. и светите му мощи се пазят там до 1087 г. През времето на византийския император Алексий I Комнин (1081-1118 г.) мощите на свети Николай били пренесени от гр. Мира в гр. Бари, Италия, където почиват и до днес във величествената базилика, издигната в негова чест. Мощите на светеца са в църква в италианския град Бари, където заедно го честват православни и католици.
Култът към светеца - като покровител на моряците и рибарите, прониква рано в българските земи.
В народните вярвания той плава на златен кораб, който винаги пристига там, където имат нужда от чудотворната му десница
На него Бог е отредил силата да усмирява бурите и морските стихии, и да спасява изпадналите в беда сиромаси.
Според легендата, по време на силна морска буря светецът спасил с молитви моряците на кораба, с които пътувал към Божи гроб. Според друга, светията запушил дупка в кораба с шаран и възкресил моряк, починал при падане от най-високата мачта.
В образа на свети Николай се преплитат чертите на добродетелния християнин и на езическия бог Посейдон
Смята се, че когато е ядосан, светецът причинява бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата. На Никулден свършва и сезонът на есенния риболов, който се отбелязва с угощение и почерпка от рибарите и търговците на риба.
На този ден ставало разделянето между рибарите на спечеленото през сезона. Като празнували и правели едновременно с това равносметка, те не забравяли да свият венец от бръшлян и да го пуснат в морето - за онези, които не са се върнали на брега. Поверието гласи, че когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на свети Николай. Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете.
С иконата на светеца жените на рибарите излизали по време на морска буря на брега и я потапяли до три пъти във водата, като заклинание да се върнат мъжете им живи и здрави.
В миналото рибарите не излизали в морето без молитва пред иконата на свети Николай. На Никулден се подрежда празнична трапеза, на която
задължително се поднася специално ястие - рибник,
приготвено от прясна риба, най-често шаран, като курбан за преживяно нещастие, избегната беда или просто за здраве и благополучие на къщата.
В Западна Европа също честват деня на св. Николай. В Холандия и Белгия този ден е особено важен за децата. В нощта на пети срещу шести декември малчуганите оставят обувките си с надеждата добрият светец да ги напълни с лакомства и подаръци.
В много райони на Запада празненствата за свети Николай постепенно се трансформират в Коледа
Ликът на свети Николай е най-често избраният светец, на когото се посвещава курбан в случай на преживяно премеждие.
На 6 декември повод да почерпят имат всички, които носят името Никола, Николай, Николина, Нина и Ненка, както и всички рибари, банкери и търговци.
Св. Николай Мирликийски е един от най-почитаните светци в България и в целия християнски свят. Неговото житие дава основание в една молитва св. Николай да бъде наречен: защитник на вярата и верните, хранител на гладните, веселие на плачещите, одеяние на голите, покровител на плаващите по море, умиротворител на враждуващите, освободител на пленниците и невинно осъдените, ръководител на постниците и монасите, пазител на целомъдрието. За свой небесен покровител го считат и банкерите.
Празникът на св. Николай попада във времето на рождественския пост и в този ден много православни християни приемат свето причастие, а за празничната трапеза приготвят рибни ястия, които носят в храма за освещаване.
Много храмове в България носят името на Мирликийския чудотворец.
Никулден е празник на гр. Бургас, чиито жители са го избрали за свой небесен покровител.
Приблизително 200 000 души в страната носят името Николай, Николина и производни на тях. Най-често срещаното име е Николай с 95 123 души, носещи това име в България. Второ по популярност е Никола - 39 613 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!