Д ве акции на Министерството на вътрешните работи започват днес.
Пътна полиция ще провежда засилени проверки на автобуси и товарни автомобили от 10 до 16 февруари, съобщиха от МВР.
Операцията е организирана от Европейската мрежа на службите на пътна полиция TISPOL и се провежда едновременно на територията на всички държави членки, тъй като при инциденти с участието на този вид превозни средства последиците и броят на убитите и ранените е значително по-голям в сравнение с другите тежки пътно-транспортни произшествия.
Анализите сочат, че
основните причини за възникването на инцидентите
са неспазване на времето за почивка от водачите, превишения на скоростта, употребата на алкохол и упойващи вещества, превозът на необезопасени товари, както и претоварването на автомобилите.
Проверките се осъществяват съвместно със служители на Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация” при Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
По време на операцията по метода "широкообхватен контрол” ще се проверява и за валидна задължителна застраховка "Гражданска отговорност”, както и заплатена ли е необходимата винетна такса за ползване за определен срок на пътищата от републиканската пътна мрежа.
Ще бъдат осъществявани и проверки за нерегламентиран превоз на пътници.
От днес на територията на цялата страна започва и
специализирана полицейска операция за противодействие на битовата престъпност
след зачестилите случаи на грабежи и кражби на имущество от жители на малки и отдалечени населени места.
Тя е разпоредена от главния секретар на МВР главен комисар Светлозар Лазаров.
В акцията участват служители на дирекция "Специализирани полицейски сили" при ГД "Национална полиция" и на областните дирекции на МВР в цялата страна.
Операцията ще продължи докато се изпълни крайната задача.
Насочването на структури на жандармерията към най-уязвимите места е
само част от мерките
срещу битовата престъпност. Частите ще бъдат там, докато е необходимо и докато не сработи целият комплекс от мерки, които да решат проблемите. Това каза по повод операцията главният секретар на МВР Светлозар Лазаров в сутрешния блок на БНТ.
Той обясни, че има изработен комплекс от мерки още от есента на миналата година. Те са разпределени в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план.
Структурите на жандармерията ще бъдат разпределени в най-рисковите зони в страната – Видин, Монтана, Враца, Плевен, София-област, като това се прави съобразно интерактивната карта за битовата престъпност, обясни Лазаров.
"Преразпределяме ресурс и правим всичко възможно да организираме така нашите служители, че да бъдат там, където има най-много нужда от тях. Полицията е там, където е необходимо опазването на обществения ред. Не бягаме от проблема”, заяви той.
Лазаров обясни още, че тези действия нямат нищо общо с обявения вот на недоверие срещу правителството за провал във вътрешната сигурност и обществен ред.
Тази стъпка е част от комплекса от мерки срещу битовата престъпност, върху които МВР работи от няколко месеца - заяви в Пловдив главният секретар на МВР.
Според бившия вътрешен министър Цветан Цветанов пък
операцията срещу престъпността може да се нарече "безпомощност”.
В сутрешния блок на Би Ти Ви той прогнозира, че акцията няма да доведе до нищо.
Отчетът, който управляващите дадоха за работата си в първите шест месеца, показва абсолютна безпомощност. Резултатите не отговарят на очакванията на хората.
Според него битовата престъпност не е ангажимент само на МВР и подходът трябва да бъде комплексен. "Има няколко показателя, които са безспорни и няма как да бъдат манипулирани. Всички цифри вървят лавинообразно нагоре – за откраднатите моторни превозни средства, за посегателствата и повишаването на битовата престъпност, за невъзможност за справяне с опазване на селскостопанската престъпност. Това правителство иска да пази властта само с полицейското присъствие", каза Цветанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!