Всички четири незаконни постройки в ромския квартал "Кремиковци" в Гърмен вече са съборени от багер.
Днес трябваше да бъдат съборени с багери четири от общо 124 незаконни къщи в гетото. До проблема се стигна след спречкване между българи и роми на 23 май, което прерасна в продължаващи бунтове и протести.
Следващият етап за събаряне - на още две незаконни къщи, е определен за 13 юли.
Семействата са пред разрушените си къщи, плачейки и проклинайки онези, които са им причинили това.
Служители от Държавната агенция за закрила на детето работят с децата на място. Една от майките се опита да хвърли детето си на земята, но бе спряна от полицейските служители, разказва кореспондент на "Фокус".
Представители на жандармерията пък са оформили кордон, за да не могат ромите да преминат лентите, с които бяха оградени незаконните домове.
Обитателите са изкарали цялата си покъщнина пред съборените постройки. Те заявиха, че няма къде да отседнат.
Напрежението в ромския квартал започна да ескалира още от рано. Полицейски служители влязоха в квартала, придружавайки служителите от Община Гърмен и ДНСК. Те започнаха да изнасят каруците, натоварени с багаж. Служителите на ДНСК оградиха къщите с ленти, за да направят оглед.
Условието беше ромите сами да премахнат постройките - в противен случай влизат багери.
Около 11.30 ч. самостоятелно беше съборена първата къща - паянтова постройка от една стая. За другите обаче се наложи влизането на багери.
Семейството от втората къща, бе изключително притеснено от факта, че има
бебе на два месеца, което трябва да остане на улицата
Обитателите на другите две постройки отказваха да ги напуснат първоначално. В една от къщите, обитавана предимно от жени и деца, хората буквално се барикадираха. Те заявиха, че няма да излязат и вкараха обратно покъщнината си.
Една от жените заяви, че са готови да узаконят постройката и да плащат данъци.
"Защо събарят нас, а не незаконните хотели, сред които има и замъци", питаха ромите
Всички заплашват да се изнесат на палатки пред общината и искат кметицата Минка Капитанова да дойде на място.
Районът на махалата е обграден от всички страни от жандармерия, пожарни автомобили и линейки.
В очакване на булдозерите около 100-ина души се събраха, скандирайки "Бойко, Бойко". Те заявиха, че само премиерът Бойко Борисов може да ги спаси и поискаха той да дойде в Гърмен.
В директно включване на Нова ТВ от махалата семейства заплашиха, че ако падне дори една къща, сами ще запалят махалата. Запитани откога живеят там, те казват "откакто сме се родили". Поискаха да им бъдат дадени общински жилища.
"Изведнъж държавата решава да събаря незаконни ромски постройки в една махала, а те са стотици. За мен този подход е малко необясним.
Държавата не може да си позволи да има тълпи бездомници", заяви Пенчев по Нова ТВ.
Той посочи, че техните къщи са построени върху общинска земя - една част от земята е била продадена на ромите, но е била земеделска и на нея не е можело да се строи. Те разполагат с документи и скици, макар че за земеделска земя не се издават скици, поясни той.
По думите му първоначално кметът Минка Капитанова е казала, че хората от къщите, които трябва да бъдат съборени, имат къде да отидат, а после се е оказало, че тя не е наясно точно за кои постройки става въпрос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!