Ш ейсет и петима лекари от Спешна помощ - София днес са подали колективна оставка, съобщи БНР.
Решението им е в знак на протест срещу предложението за уволнение на директора на Центъра за спешна медицинска помощ д-р Георги Гелев и заместника му по медицинската част д-р Ангел Ангелов.
Оставката на д-р Гелев бе поискана в сряда заради големия брой инциденти след закъснение на линейки. Подобно забавяне на линейка на спешна помощ имаше при случая с починалата във вторник 40-годишна фотографка Елизабет Димитрова.
Часът на тръгване и на пристигане на въпросната линейка е бил подправен, заяви директорът на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ Симеон Василев, цитиран от БТА.
Той допълни, че предварително е трябвало да бъде подписан протокол, затова че са променили оборудването в тази линейка, която е отишла на адреса. Оказва се, че в нея не е имало дефибрилатор.
„Освен това, пристигайки на място, медицинският екип не е оказал никакви реанимационни дейности на пациентката“, каза още той и посочи, че това е огромна грешка на екипа, тъй като е било възможно жената да е била в състояние на клинична смърт. „Реанимационни дейности са били задължителни“, посочи още Василев.
Проверката бе назначена от министъра на здравеопазването Таня Андреева.
Междувременно работещите в Центъра за спешна медицинска помощ отидоха на протест пред сградата на Министерството на здравеопазването.
Общо 10 линейки и над 50 служители на столичната спешна помощ се събраха на протеста . Те настояват здравното министерство да предприеме бързи и спешни мерки за повишаване статута на Спешна помощ.
В подписка до министър Таня Андреева за проблемите в „Бърза помощ“ са се подписали над 250 души от около 400 служители. Подписи са положили и 30 от общо 60 доктори в Спешния център в столицата.
Протестиращите настояват за оставката на здравния министър.
Те искат да разговарят и с представител на министерството. Лекарите и служителите в Спешната помощ - София протестират и заради ниското си заплащане и грешната политика на Министерството на здравеопазването спрямо младите лекари.
Подалите оставка лекари ще продължат да работят в рамките на следващия месец, какъвто е законовият срок.
Ако исканията на служителите обаче не бъдат чути, протестните им действия щели да продължат и в следващите дни.
По-рано днес медиците обявиха, че работят при лоши условия, а заплащането е много малко и никой не иска да работи в спешната помощ.
Същевременно вътрешен одит е констатирал множество нарушения
в работата на Центъра за спешна медицинска помощ София-град (ЦСМП), съобщиха от здравното министерство.
Към 31 декември 2013 г. в Центъра работят 25 лекари без специалност, с което не са спазени изискванията на медицинския стандарт. Във Вътрешните правила за определяне на работната заплата на служителите в ЦСМП не са включени много процеси и дейности; не се изготвят ежегодно длъжностни разписания; няма реални разчети за необходимите средства за изплаюане на нощен и извънреден труд; както и че шофьори, неотговарящи на минималните изисквания за длъжността, работят в ЦСМП – София, се допълва в доклада.
Според министерството заплатите на работещите в ЦСМП – София са значително по-високи от тези на колегите им в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!