„Учениците от ромски произход, които ще кандидатстват за стипендии от по 30 евро на месец, са деца от гимназиален етап, които са се борили да изградят харектер, борили са се с бедност, социален натиск и заплахи“, заяви министърът на образованието и науката Меглена Кунева, цитирана от Дарик.
До коментара се стигна след като тя беше попитана вижда ли дискриминация на раздаването на стипендии на ромчета.
Темата разбуни социалните седмици преди дни, когато беше обявено, че държавата ще дава стипендии на ромски ученици от 30 евро месечно за успех над 3,50.
Родители се обявиха против тази възможност, като заявиха, че ще подадат жалба и настояват за „равен старт на българските ученици“.
Българските ученици на евродъното по четене
Изследване: Учениците ни не умеят да решават проблеми
Самата Кунева заяви, че равен старт по принцип няма:
„едно дете, което расте в къща с книги, дете, на което и двамата родители говорят български и са грамотни, които могат да му помогнат в домашното, които ще се заинтересуват и ще искат то да се проявява по-добре, не е равно на едно дете, което няма тези условия".
Във връзка с въпросните стипендии, тя заяви още, че "Те са съвместна инициатива на Министерството на образованието и науката и Ромския образователен форум. Участието на нашата държава е 40%“.
Тя подчерта още, че въпросните стипендии ще бъдат давани на ромски ученици, които вече са стигнали гимназия:
„700 ромски деца в гимназията би било много голям успех, ако са стигнали до това ниво на образование. Това са деца, които 10 години полагат усилия, борили са се с бедност, с предразсъдъци, изградили са характер, борят се със социален и с приятелски натиск да се откажат", коментира още образователният министър по темата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!