П одготвени са текстове за криминализиране на гонките. Това заяви министърът на правосъдието Христо Иванов, съобщава Нова ТВ.
Предвижда се конфискация на автомобили за шофиране без книжка и след употреба на алкохол. Той обясни, че текстовете са в първоначален вариант и тепърва ще се обсъждат и променят, пише в. "24 часа".
За момента в тях не е включена идеята да се счита за предумишлено убийство, ако водачът кара пиян и убие човек.
Ето и повечето от идеите за промени в Наказателния кодекс и Закона за движение по пътищата, които бяха представени от участници в междуведомствена работна група:
Гонките да се наказват със затвор от една до шест години. Наказанията ще важат за участниците в гонките, организаторите и дори тези, които снимат гонките с цел да публикуват записите.
Ако участник в гонка обаче доброволно разкаже, че е участвал, то тогава той няма да носи наказателна отговорност. Дрифтът и пиленето на гуми също ще се квалифицират като престъпления и ще бъдат наказвани по разпоредбата за нарушаване на обществения ред. Такива случаи могат да започнат дори след подаване на сигнали от възмутени граждани.
Повишава се глобата двойно за всички, които карат след употреба на алкохол и превозват пътници. Повишава се и глобата за шофиране без колан, в това число, когато и пътниците в колата не са го поставили.
Измерването на алкохола в кръвта на шофьорите на камиони и автобуси ще става по нов начин. Наказанията ще бъдат разпределени в нови категории - от 0,2 до 0,7 промила, от 0,7 до 1,2 промила, над 1,2 промила. Въвежда се и нова категория шофьори - за първите две години от придобиването на книжката. Всеки нов шофьор ще има не 39, а 29 точки в талона си първите две години. За тях също ще важи по-ниският праг за алкохол. Ще бъдат сваляни номерата на автомобилите и те ще бъдат спирани от движение на тези, които карат без книжка или са употребили алкохол и откажат глоба. Номерата на колите ще бъдат сваляни, независимо дали превозното средство е управлявано от собственика или не. От МВР обясниха обаче, че тази разпоредба няма как да важи за лизинговите коли.
Двойно увеличение ще има и за карането с превишена скорост. Наказанията ще са в три групи - над 30 км/ч, между 40 и 50 км/ч над допустимото и над 50 км/ч на допустимата скорост. Всеки, който шофира автомобил с 60 км/ч над допустимото ще се наказва със затвор от една до три години.
Въвежда се обаче ограничение с 50 процента за всеки, който плати глобата си в срок от две седмици.
Неплащането на глоби също ще се санкционира със сваляне на номерата на автомобили. Конфискация на автомобили няма да има, дори в случаите, в които някой кара с алкохол в кръвта над 1,2 промила или ако продължава да кара без книжка след като е санкциониран за това. В този случай колата ще се спира за движение за една година.
"Много важно е всичко да мине през съдия, за да няма никакви съмнения, поясни премиерът Бойко Борисов. Посочи, че неговото желание е това да става до 24 часа след случката. Трябва веднага да се понесе отговорност, но решението да е на съдя, аргументира се премиерът.
Премиерът Бойко Борисов още през миналата седмица поиска по-строги и по-ефективни наказания за нарушителите на пътя. За да подкрепи тезата си, той разказа, че наскоро кортежът му е бил изпреварен от 20 мотористи, шофирали твърде опасно и сами създаващи опасности за другите участници в движението.
"Ако този закон важеше, трябваше да им вземат моторите на всички", коментира Борисов.
Главният прокурор Сотир Цацаров от своя страна заяви, че не смята, че с криминализирането на гонките ще се постигне тяхното ограничаване. Според него при тези случаи са достатъчни два полицейски патрула, но на правилното място.
"Ако гонките бъдат криминализирани, по тази логика престъпление ще е и карането на каруци на места, където това е забранено", коментира главният прокурор, цитиран от БТА. Той допълни, че по този начин Наказателният кодекс би станал от 700 на 800 члена.
Зам.-правосъдният министър Петко Петков коментира противопоставянето на Цацаров, че именно представители от Върховната касационна прокуратура са участвали в писането на тези текстове.
Вътрешният министър Румяна Бъчварова декларира своята политическа подкрепа за промените.
"Нямаме друг избор, трябва да пресечем това, което се случва по пътищата, допълни тя. Предложените промени отиват в парламента", каза тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!