"Над 1400 са бежанците към момента в България, като по-голямата част от тях са сирийци. През последното денонощие границата ни са преминали 65 бежанци, от които 47 са от Сирия", обяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев пред БНТ.
Йовчев подчерта, че има голям бежански поток от Сирия, като пикът му е бил преди два дни, когато в страната ни са влезли 106 бежанци.
Вътрешният министър съобщи още, че при необходимост страната ни може да затвори границата си с Турция.
Към момента e изчерпан капацитетът на бежанските центрове в България, заяви вътрешният министър.
Той посочи три основни действия на правителството по повод на ситуацията с бежанците - засилване на наблюдението на държавната граница, осигуряване на настаняването на пристигащите, както и търсене на помощ по линия на ЕС.
"В момента търсим спешно места, където можем да настаним тези бежанци, прави се оценка на сградите, които могат да бъда използвани като бежански центрове. Този проблем трябва да бъде решен до дни", посочи още Йовчев.
По думите му, ако кризата в Сирия продължи, страната ни може да очаква
от 6 до 10 хил. бежанци до края на годината.
"Това надхвърля нашия потенциал. Това е организация, която трудно бихме могли сами да направим", каза Йовчев.
По отношение на защитата на границата вътрешният министър посочи, че в момента Турция е пренасочила силите си към сирийската граница и тежестта основно пада върху нашата гранична полиция.
Няма пряка терористична заплаха на територията на България,
увери той.
"Това е един от рисковете, защото имаме промяна в ситуацията. Може да навлязат страната ни голямо количество хора, които не се знае какви са", каза Йовчев.
На въпрос дали Турция насърчава преминаването на бежанците в България, той отвърна: "Не мога да кажа,че Турция насърчава бежанците, но там има проблем. Може и да нямат възможност да спрат бежанците. Граничния контрол е добър. Ние задържаме тези хора, които преминават, но после трябва да ги настаним".
Трябва да сме на ясно, че независимо дали има военни действия или не, кризата в Близкия Изток е факт, заяви Йовчев.
Участието на страната ни в бъдещи военни действия в Сирия не стои на дневен ред
и няма защо да го обсъждаме, каза още той.
"Министърът на отбраната Ангел Найденов беше достатъчно категоричен относно позицията на страната ни за участие в такава военна операция. Първо това не е искано от нас до момента и второ, нямаме способността да участваме пряко в една такава операция", каза вътрешният министър.
Най-голямата заплаха към момента за България е бежанският поток, каза и самият Найденов пред "Нова телевизия".
Данните за броя им, които изнесе той, обаче се различаваха от числата,
обявени от Йовчев.
По думите на Найденов бежанците, които са дошли на българска територия през 2012 г., са малко над 500, докато за тази година досега са 3100.
През 2012 г. 206 души от тях са били сирийци, а към момента са 1620. Очаква да се увеличават още до края на годината.
"Затова са набелязани комплекс от мерки за затягане режима по границата. Това трябва да бъде придружено с разговори с турската и гръцката страна, през които минават бежанците.
Второ, вече се предприемат мерки за настаняване на бежанците. Разпоредил съм вече да се извърши преглед на всички военни райони и имоти по цялата южна граница, за да се видят какви са възможностите за настаняване там. Взети са мерки с искане към международните организации за подпомагане на България", заяви Найденов.
"До този момент няма отправено искане към България или запитване към България
за възможно участие във военна операция. Да не забравяме факта, че в петък беше проведено първо заседание на Съвета за сигурност към кабинета и това беше едно своевременно заседание, съответстващо на развитието на кризата в Сирия.
Да отчетем, че ситуацията в Сирия остава сложна от всякаква гледна точка. Драмата в Сирия е пълна и този, който не отчита тази драма, или е напълно неадекватен, или няма човешката чувствителност за драмата, пред която са изправени хората в Сирия", добави Найденов.
"На заседанието на Съвета за сигурност отчетохме, че има
три възможни сценария, по които да се развие ситуацията в Сирия.
Първият е продължаване на дипломатическите усилия и намиране на политическо решение. България е привърженик точно на този сценарий. Този сценарий е възможен. На практика дипломатическите усилия получиха допълнителен шанс с отлагане на военния удар от САЩ."
По думите му трябва да се изчака докладът по работата на инспекторите на ООН.
"Все по-често се чува думата зарин, но тя се чува в контекста на това, че има следи от зарин, а няма категорично заключение, че е използвано бойно отровно вещество зарин, няма категорични доказателства. Трябва да изчакаме да приключи цялата работа на инспекторите", повтори Найденов.
"Вторият сценарий е военна операция със санкцията на Съвета за сигурност на ООН или с решение на НАТО. Тук може да има позволяване на военна интервенция по хуманитарни причини", каза военният министър.
Той допълни, че третият вариант е "коалиция на желаещите".
"Българската позиция е, че се придържаме към необходимостта от намиране на политическо решение. Като член на международната общност трябва да се съобразим със съответните решения. Необходимо е категорично да бъде осъдена употребата на химическо оръжие, независимо от източника на химическата атака.
Трябва да бъдат наказани хората, които са употребили или наредили използването на химическо оръжие. Тук няма защо да скриваме факта, че това се отнася и по отношение на режима на Асад, и по отношение на хора, свързани с опозицията в Сирия.
Представете си пред какво беше и пред какво продължава да бъде изправен светът в момента на фона на употребата на химически оръжия", каза Найденов.
"Ако става дума за военна интервенция с мандат на Съвета за сигурност или НАТО, ние трябва да изпълняваме своите ангажименти. В случаите на военна интервенция, доколкото най-вероятният сценарий е употребата на крилати ракети, ограничени въздушни удари,
България не притежава способност да участва в преки бойни действия.
За "коалиция на желаещите"... това е един вариант, към който трябва да бъдем силно резервирани и той е неприемлив към този момент", смята Найденов.
Попитан дали трябва да бъде свикан КСНС, той отговори, че колкото повече форуми има, на които да се обсъждат параметрите, напрежението и рисковете за България, толкова по-добре.
"Неслучайно подчертавам, че операцията с най-голяма степен на вероятност е използването на крилати ракети и ограничени въздушни удари. Използването на сухопътни сили е сценарий с най-малка степен на вероятност.
България има стратегия, мерки, планове, които вече са задействани, включително формирането на Национален щаб и регионални щабове в Елхово и Хасково. За първи път се публикуват мерките, които са взети като част от решенията на Съвета за сигурност към МС."
За есенния политически сезон Найденов каза, че не влизат в него с нагласата за оставка.
"Министерският съвет не е градил и не изгражда стени. Ако някой започне изграждането на такава стена, тази тема трябва да се отнесе към отсрещната сграда (където се помещава президентството - б.ред.).
Никога не сме прекъсвали мостове. Винаги сме заявявали готовността си за диалог и това го правим всеки ден, за изграждане на стени не можем и да говорим", каза още военният министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!