Б ургас е поредният български град, който се кани да забрани носенето на бурки. Предложението все още не е прието, но това вероятно ще стане на заседанието на общинския съвет на 27 май. То е внесено от общинския съветник от ВМРО Георги Дракалиев, който обясни мотивите си в „Здравей, България“ по Нова ТВ.
„Това е една превантивна мярка, която
цели да попречи на разпространението на радикалния ислям, който виждаме, че започна от Пазарджик и пуска навсякъде пипала.
Забранява се носенето на всякакъв вид облекло и покривала, които частично или изцяло скриват главата и лицето на човек”, обясни той.
Забраната се касае за обществени места, обекти, където се представят административни услуги, места за отдих, комуникация и култура, както и всички официални учреждения. Любопитен момент от предложението е
вероизповеданията да не могат да използват психотропни или хипнотични вещества.
„Има случаи, при които се рекламират лечебни, чудодейни и други средства, чрез които се повлиява върху съзнанието на хората и по този начин те са принуждавани да изпълняват разпорежданията на техните религиозни лидери”, уточни Георги Дракалиев.
Колегата му общински съветник от БСП Евгений Мосинов обаче не е съгласен с идеята на Дракалиев: „Бургас не е Пазарджик и това не е основният проблем на града. Бурките не са облекло, което се среща из улиците на Бургас, освен в някои търговски центрове.
Като туристически град има туристи, които ползват подобно облекло.
Споделям загрижеността за обществения ред и за проявите на ислямски фундаментализъм, но влизането на град след град в подобна поредица от изменения и забрани не ми се струва логично. Забраненото понякога става по-сладко и търсено, така че ако нямаме реален проблем, защо да вкарваме такъв текст”, попита той.
„Ще подкрепим колегите като превантивна мярка”, обясни от своя страна Димитър Людиев от ГЕРБ.
Ако забраната бъде приета, санкцията за нарушаването ѝ ще е от 500 до 5000 лева.
Междувременно
от днес в Пазарджик влиза в сила приетата забрана за носене на бурки и аксесоари, покриващи лицето.
Забраната не се отнася за частни домове или молитвени храмове, но важи за всички институции и обекти на територията на общината, включително и в случаите на придвижване с пътно превозно средство.
За спазването на правилата ще следи както полицията, така и общинското предприятие „Паркинги и охрана”. Глобите са 300 лева за първо и 1000 лева за всяко следващо нарушение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!