С толичното Ларго предизвика поредния скандал и временно спиране на реставрационните дейности. Или поне така трябва да бъде според официално огласена жалба на будни граждани, смятащи, че реставрацията не отговаря на оригиналния облик на находките, и последвалото официално обявление от Министерството на културата (МК), че ресорният министър Вежди Рашидов е разпоредил временно спиране на работата по консервацията и реставрацията на открития музей. Той събра и работна група от експерти, които да направят анализ на изпълнението на реставрационните работи, се казваше още в официалното съобщение.
На терена ври и кипи
и по нищо не личи работата да е спирала. В това се увери репортер на Vesti.bg.
"Сегашните реставрационни дейности след няколко години ще са трудно отличими от оригиналите", коментира по-рано заместник-кметът по културата Тодор Чобанов, макар че не Столичната община, а МК изпълнява проекта. На подобно мнение са и повечето от гражданите, които попитахме.
По-добре лошо консервиране, отколкото никакво консервиране
смята инж. Христо Христов от Габрово. Защото след 10-20 или 50 години никой няма да знае какво е било даже сега, по време на консервирането. Нима някой в Рим може да каже дали всяко камъче е от времето на Цезар или друг император. Не, разбира се. Всеки специалист има хипотеза кое е автентично, как е изглеждало и как може да се доведе най-близо до истинския му вид. Така че това, което се прави при нас, е чудесно, обобщава инж. Христов.
Важното е, че основите са истински
и че за реставрацията има някаква идеология, казва друг гражданин.
Проектът за Ларгото се изпълнява на три етапа на обща стойност 16 милиона лева по европейската програма "Регионално развитие". Първият започна през 2012 г. в първия мандат на Вежди Рашидов. През 2013- 2014 г., по времето на министър Петър Стоянович от кабинета на Пламен Орешарски, последва пауза заради серия от жалби, които блокираха кандидатстването по европейски фондове. Тогава разкопките се наводниха и бяха превърнати в блато, а от Столичната община помогнаха с найлони за покриването и запазването им.
През април тази година проектът продължи на следващ етап, който включва устройването на двете археологически нива под бул. "Княгиня Мария Луиза" и площад "Независимост" с обща площ 8 хил. кв. метра като "комплекс за провеждане на съвременни културни, културно-образователни и културно-развлекателни събития от възможно най-широк културен спектър, разположен сред консервирана, реставрирана и експонирана уникална и автентична археологическа среда".
Тази сутрин в ефира на Нова ТВ археолози се обявиха против начина, по който в момента се извършва реставрацията и консервацията.
Вижте повече във видеото:
Автор: Даниел Димитров
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!