У чилищната автономия е главна цел в новия закон за образованието, каза зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева в предаването "Здравей, България" по Нова ТВ.
Всяка гимназия вече сама ще решава кои предмети да бъдат профилирани и да се изучават разширено в програмата, обясни тя.
Това обаче създава риск за учениците в 10-ти клас, на които може да се наложи да кандидатстват повторно в друго училище.
Проблемът идва от там, че ако ученик в 11-ти клас реши, че иска да кандидатства с география, но гимназията, в която учи няма такъв профил,
той има няколко опции:
ако и други негови съученици искат да учат география, те могат да създадат група от над 10 човека, която да се обучава под формата на разширена подготовка с разрешението на училищното ръководство.
Но ако не може да се сформира такава група, ученикът или трябва да отиде в друго училище, където има профил география, или да се подготвя с частни уроци.
Тази ситуация може да предизвика проблем в малките населени места, където няма голям избор на гимназии с различни профили.
Друга промяна в учебния е план е намаляването на часовете по биология, информационни науки и изобразително изкуство.
Идеята за редуциране на часовете по физическо възпитание от 3-ти до 6-ти клас се отменя, съобщи министърът на образованието проф. Тодор Танев след заседание на кабинета.
Най-много часове ще има по чужд език, математика и български език.
Относно въпроса ще се намали ли лятната ваканция на учениците, заместник-министърът заяви, че от Министерството на образованието подкрепят идеята за по-кратка лятна ваканция, за сметка на по-чести почивки през годината.
Първата стъпка към новата промяна е удължаването на междусрочната ваканция на учениците през тази учебна година, заяви Кастрева.
От догодина се предвижда намаляването на лятната почивка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!