И ва Станкова е новият директор на Фонда за лечение на деца в чужбина, съобщи министърът на здравеопазването Таня Андреева.
Станкова е бивш депутат от БСП и бивш член на парламентарната комисия по здравеопазване, педиатър.
Министър Андреева определи назначението на д-р Станкова като успешно.
По думите на Андреева, досегашният директор на фонда Павел Александров е
освободен поради констатирани нарушения в работата -
както административни, така и в сферата на трудовото законодателство.
Има направени проверки от инспектората и от вътрешния одит на министерството. Има достатъчно нарушения, които ми дават основание да направя тази промяна, каза тя.
Здравният министър обясни причините, поради които е наложила смяна в ръководството на фонда.
"За мен неприемливи са две неща - че е имало забавяне на документи на деца с повече от 120-130 дни. Второто е, че са сключвани граждански договори за дейности, които могат да се извършват от администрацията на фонда. По гражданските договори е плащано и за допълнително материално стимулиране. За мен е по-логично тези пари да отидат за лечението на децата, отколкото да се раздават за бонуси", заяви Андреева.
Уволнението на директора на Фонда за лечение на деца в чужбина е тенденциозно и политическо,
а не заради работата на фонда, заяви тази сутрин пред Би Ти Ви изпълнителният директор на Българския дарителски форум Красимира Величкова.
"Фондът беше единствената работеща институция в Министерството на здравеопазването. Допреди години имаше деца, които не дочакаха лечение заради административно забавяне", каза още Величкова, която е и член на Обществения съвет към фонда.
Първото ми притеснение е за работата на самия фонд, коментира ден по-рано тя.
По думите ѝ в момента се сменя и общественият съвет на структурата и въпросът е дали новите членове и новият директор ще успеят да навлязат достатъчно бързо в работата така, че "да няма деца, които да пострадат".
Самият Александров обясни, че е научил за уволнението си вчера,
когато представител на Здравното ведомство му е връчил заповедта със задна дата 30 септември.
Той обясни, че в спешни случаи Фондът е вземал решения и е издавал документи в рамките на 24 часа, но регулярният срок е в рамките на месец.
Няма деца, които да чакат, защото Фондът не е събрал необходимите документи или защото Общественият съвет не се е събрал, каза той.
"Екипът ми е много добър, може да работи и без директор, няма проблем за децата. Екипът е супер и ще се справи", заяви още Александров.
Дейността на Център "Фонд за лечение на деца" към Министерството на здравеопазването е блокирана,
тъй като един месец няма одобрени нови членове на Обществения съвет, а мандатът на предишния съвет е изтекъл.
Това притеснение изразиха в националния пресклуб на БТА родители на деца, чакащи одобрение за лечение, бившите вече председател на съвета Калин Каменов и директор на фонда Павел Александров, както и членове на дарителски инициативи.
Членовете на Обществения съвет се одобряват от Министерския съвет, но все още няма такъв.
Липсата на Обществен съвет и директор ще забави работата на фонда минимум с три месеца, каза Красимира Величкова.
Тя поясни, че встъпването в длъжност на нов директор и нови членове ще отнеме време, в което ще продължат да се увеличават молбите за лечение на деца.
Участниците в пресконференцията категорично заявиха подкрепата си за досегашния директор и уверяват, че фондът е работил интензивно. За миналата година от фонда
е било подпомогнато и осигурено лечението на 715 деца, а от началото на тази година - на 670.
Александров е директор на фонда от 2010 година досега, като преди това в продължение на 6 години е бил Николай Добрев.
По времето на Добрев фондът е подпомогнал общо 309 деца, припомни Калин Каменов.
Уволнението на Александров е политическо и е нечия лична амбиция, допълват Десислава Хурмузова и Йордан Петров от дарителската инициатива "Спаси, дари на...".
Докладът, който вчера оповести Министерството на здравеопазването за нарушения във фонда, е от преди пет месеца и е пълен с неточни и абсурдни твърдения, казаха още те.
Фондът е създаден, за да помага и организационно и финансово за лечението на деца до 18 години в чужбина.
През 2012 г. във Фонда са подадени 837 заявления за организационно и финансово подпомагане на българчета, от които 715 са одобрени, а 122 - неодобрени. От началото на 2013 г. до 28.02.2013 г. са подадени 227 заявления, от които 137 са одобрени, а 24 - неодобрени. В процес на обработване са 66 заявления.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!