О сновният проблем е, че асансьорите не са сервизирани правилно през всичките тези години. Не е правен годишният технически преглед правилно, а фиктивно. Хората не са искали да влагат необходимите средства за ремонт на тези асансьори.
Това коментира председателят на Българската асансьорна асоциация Николай Маринков в предаването „Здравей, България“ на Нова ТВ.
Във вторник 46-годишна жена почина, а друга пострада сериозно при пропадане на асансьор от деветия етаж в мазето в жилищен блок на „Цариградско шосе“, между хотел „Плиска“ и Четвърти километър.
„Фирмата, която извършва сервиз на асансьора, би трябвало да отговаря и за ремонта му. Технически би могло да се направи по всякакъв начин един ремонт, стига да бъдат вложени оригинални компоненти от завода производител и да бъде направен по инструкциите му“, посочи още Маринков.
„Заради оправдание, че няма пари, се стига до такива инциденти“, коментира експертът и добави, че в сектора липсва контрол от десетилетия.
„Асансьорът е монтиран през 60-те години, когато е строен блокът.
Новите асансьори са много по-сигурни от старите,
които отговарят на много по-малко изисквания за сигурност и съответно са много по-опасни“, коментира още Маринков.
Според него на този асансьор е трябвало да се прави преглед един път на всеки 10 дни, а не един път в месеца.
По думите на Маринков за първи път виждаме случай, в който Държавната агенция за метрология и технически надзор реагира адекватно. Според него е правилно, че от Агенцията искат законодателни инициативи.
„Ремонтът на асансьора, който вчера уби жена в София, не е извършен от нашата фирма, а от друга, с която домсъветът е сключил договор. Разследващите органи ще се обърнат към нея, за да изяснят подробностите. Ние само поддържаме асансьора“, обясни Янко Костов от фирма „Витоша лифт“, която е ремонтирала трагичния асансьор.
Оказва се, че кабината е приета с две въжета. „Преди година се е наложило смяна на едно от въжетата. Асансьорът е прегледан. Има дневник, който показва кога за последно е извършен. Той е иззет от разследващите органи“, заяви още Костов.
По думите му тяхната фирма поддържа 700 асансьора.
„Дейността е разделена на две части – на поддръжка и надзор. Сградата е частна и надзорът се извършва от лицензирана фирма, която има 6 души персонал и отговаря за 12 000 асансьора“, обясни Стефан Цанков, председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Експертът съобщи, че у нас има около 2000 фирми с лиценз за поддръжка на асансьори, а в Германия са едва три.
„От 10 години коментираме само следствията, а не причините. Причината за тези трагедии тръгва от инспектората на Министерството на икономиката, което 10 години покровителства една мафия, която държи да остане това статукво с опасните асансьори“, каза от своя страна Илия Златанов от Българската асансьорна асоциация.
По думите му се стига до такива трагични инциденти, защото надзорните фирми нямат апаратура. „Такива асансьори с две въжета в България има над 10 000“, каза той.
Според него хората от блока с падналия вчера асансьор, който е бил ремонтиран наскоро, са измамени и нищо не е сменено. „Не е направен качествен ремонт, защото всички са свързани“, категоричен беше Златанов.
„Проблемът е, че когато има голямо предлагане, получаваме големи компромиси“, допълни на свой ред Цанков.
„Цялото ни законодателство е насочено към осигуряване на заетост в тези 2000 фирми, а не на безопасност“, категоричен беше той.
„Независимо кой е виновен и как се поддържат асансьорите, всеки един може да попадне в такава ситуация“, каза Камелия Камбурова, която пострадала в падналия асансьор в „Майчин дом“ преди четири години.
По думите ѝ все още няма наказан за този инцидент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!