Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков каза пред журналисти, че идеята е някогашната царска и партийно-правителствена резиденцията да се отвори не само за конференции, симпозиуми и семинари, а да има определен период от годината - дни или месеци, в които да е отворена за посещения.
Дянков припомни, че там са се случвали интересни исторически събития, за които се знае малко, защото всичко е в архивите.
Министерският съвет реши днес Министерството на финансите да поеме управлението на стопанство "Кричим". Досега резиденцията е била стопанисвана от някогашното УБО на Държавна сигурност и след 1990 г. - от Националната служба "Охрана" (НСО).
"Резиденцията е от голямо историческо значение, министерството ще я пази временно, докато има решение не само за този имот, но и по-общо за резиденциите как могат да се използват по-добре, обясни министърът. Според него "на първи прочит" финансово резиденцията изглежда добре. Годишният й бюджет е около 700 000 лв.
След решението на Конституционния съд от 1998 г., с което беше отменен указът за одържавяването им, Симеон Сакскобургготски поиска реституиране на седем имота.
От тях му бяха върнати шест - дворците "Врана", "Царска Бистрица" и "Ситняково", две планински хижи в Рила и 16 хил. дка гора.
Върховният административен обаче реши, че дворецът "Кричим" не трябва да се връща на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза. "Дори според Търновската конституция дворецът не би следвало да бъде върнат на фамилията", каза тогавашният областен управител на Пловдив Тодор Петков.
Това решение не подлежеше на обжалване, но адвокатът Асен Ошанов - бивш агент на Държавна сигурност, пълномощник на Сакскобургготски и сестра му, измисли друг начин за изнудване на българската държава.Тогава бившият вече министър-председател започна да съди държавата в гражданския съд и поиска "сравнително-историческа експертиза"
Започна поредица дела и накрая, на 8 юни т.г. Сакскобургготски и Мария-Луиза окончателно изгубиха собствеността върху "Кричим" и ниви на 371,5 дка.
Решението на Конституционния съд от 1998 г., с което е бил обявен за противоконституционен Законът за обявяване държавна собственост имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници (1947 г.), няма реституционно действие, решиха във ВКС.
Скромното, но изключително красиво имение е разположено между Кричим и село Куртово Конаре на площ 1996.592 дка.
Сред тях - 1412.5 дка лонгозна гора, 322.2 дка декоративен парк, а останалата площ е заета от оранжерии, складове и др.
Гората в стопанството е уникална - летен дъб, бял бряст, бяла топола на по 200 години, а някои дъбове са на възраст 500 и повече години. В нея живеят множество редки и защитени видове животни - малък тритон, жаба дървесница, шипоопашата и шипобедрена костенурка, ястреб, бял и черен щъркел, голяма бяла и сива чапла.
Стопанство Кричим" е люлка на популацията на елена лопатар и последното убежище на бронзовата мексиканска пуйка.
Парк "Кричим" е създаден от стара естествена гора, като за целта в периода 1901-1904 г. княз Фердинанд започва да изкупува обработваеми земи в гората. Тогава са построени и първите сгради, заедно с парк около 6 дка. През 1909 г. е създаден зоокът с фазани, елени, диви пуйки и нанду.
Сравнително скромната резиденция е построена от цар Борис ІІІ през 1937 г. на мястото на старата ловна хижа, вдигната от Фердинанд. На първия етаж са разположени трапезария, малък кабинет и царската спалня. На втория са стаите за гости.
След 1944 г. стопани на имота последователно са били: Министерският съвет, БАН, МВР, УБО. НСО използва резиденцията за представителни нужди от 1992 г.
При третото си посещение в България Симеон Сакскобургготски обикаля имотите, които претендира да му бъдат реституирани. На 28.12.1998 г. той, съпругата му Маргарита и дъщеря му Калина са посрещнати с небивал възторг в чифлика "Кричим".
На 1.11.2000 г. Евдокия Манева - министър на околната среда и водите в правителството на Иван Костов, издава заповед, с която "Кричим" е обявен за защитена местност. Съгласно разпореждането паркът е публична собственост, с която не могат да се извършват разпоредителни сделки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!