"История славянобългарска" отпада от учебната програма на шестокласниците. Това става ясно от проекта на новата програма на Министерството на образованието, публикувана в интернет късно снощи, съобщава Нова ТВ.
Липсват още емблематичните произведения като „Хубава си, моя горо", „Вятър ечи, Балкан стене" и „Къде си, вярна, ти, любов народна".
"Хайдути" на Ботев ще бъде изучавано в пети клас.
Вместо "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски, шестокласниците ще четат за Робинзон Крузо.
Всички в системата са категорични, че промяна в учебните планове е необходима, тъй като последната е била през 90-те години.
„Има едно олекотяване на учебния материал, но не и опростяване. Той ще е съобразен с днешните ученици, които са много по-различни от ученицитепрез 90-е години”, коментира директорът на 119-о СОУ в София Диян Стаматов.
Отпадането на „История славянобългарска” и други емблематични творби срещна обаче сериозен отпор от страна на учителите.
„Отпадат текстове, които са фундаментални за българското мислене и самосъзнание”, смята Цеца Петрова, която преподава български език и литература.
Под въпрос обаче остава дали предложените за отпадане произведения няма да бъдат преместени за изучаване в друг клас.
Паола и Симона са седмокласнички. Идеята за отпадането на „История славянобългарска” среща и тяхното недоволство.
В събота имаше и протест и срещу новите предложения в учебния план по география.
Учители излязоха пред образователното министерство. Причината - част от съдържанието по предмета "География и икономика", което досега се е изучавало в седми клас, ще трябва да се преподава на петокласници. Учителите бяха поканени на среща с образователния министър.
Програмите все още не са факт. Тепърва предстои обществено обсъждане, а най-рано ще влязат в сила през 2017-та година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!