Ц иклотронът в Александровска болница заработи и вече произвежда изотопи, съобщи Нова тв.
Лечебното заведение обаче трябва да предприеме мерки и за радиационна защита на екипите, като дотогава ще работи на по-малък капацитет.
По-рано след разследване на Нова тв стана ясно, че 9 месеца след официалното откриване, високотехнологичната машина все още не функционира.
Само за няколко дни обаче беше издаден лиценз за въвеждане в експлоатация, като обаче модерната апаратура засега ще произвежда само по две дози изотоп за една работна смяна.
Причината е, че болницата трябва да предприеме допълнителни мерки за радиационна защита на екипите си, преди да мине на пълен капацитет.
Очаква се това да стане до 10 работни дни.
Това е вторият такъв апарат в България и третият в Европа, каза при откриването директорът на болницата д-р Костадин Ангелов.
Средствата за оборудването (5 200 000 лв.) са осигурени от Министерство на здравеопазването.
Циклотронният комплекс се състои от мини циклотронен апарат, който произвежда индивидуални дози радиоактивни изотопи за приблизително 180–200 пациента на месец.
Той гарантирана наличието на консуматив за ПЕТ-скенера. Досега изотопите за него са доставяни със самолет, заради краткия им период на разпад. Освен това, при постигане на нормална заетост на скенера (приблизително 10 пациента на ден) броят на прегледаните чувствително ще се увеличи – от 1300 до 2500 души на година. Ще се намали и цената на единична доза радиоизотоп 18F (FDG) за изследване чрез скенер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!