С тържествен молебен в катедралния храм "Успение на Света Богородица" в Пловдив започват честванията на 6 септември - Съединението на Княжество България с Източна Румелия и празника на града.
Службата ще бъде водена от пловдивския митрополит Николай. В знак на признателност ще бъдат положени венци и цветя пред паметника на Захари Стоянов и на майор Райчо Николов.
За поредна година комитет "Родолюбие" ще представи днес от 19 ч.
възстановка на събитията от 1885 г.
Честването ще продължи в зала "Съединение" на Регионалния исторически музей с откриване на изложбата "Българското Съединение в изкуството". Тя е посветена на творците, които със слово и четка възкресяват за поколенията българското Съединение.
"Вече 15 години за 6 септември подготвяме изложба, която поглежда Съединението от различен ъгъл. Тази година решихме да я посветим на творците, които със слово и четка възкресяват този ден за поколенията", разказва за БТА Стефан Шивачев, директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.
Един от уникалните по думите му експонати е оригиналът на знамето, с което Голямоконарската чета пристига в Пловдив и участва в Съединението. То е рисувано от Георги Данчов - Зографина през лятото на 1885 г.
Посетителите ще могат да видят литографски портрети на княз Александър I, на Стефан Стамболов и Захари Стоянов, рисувани от Данчов.
Първите дни след Съединението и еуфорията около него
най-добре са почувствани и пресъздадени от Иван Вазов, който става свидетел и на военната защита на този акт, коментира Шивачев. Затова другият акцент в изложбата са първите издания на произведенията му "Нова земя" и "Сливница".
Експозицията показва интересният поглед, който има към Съединението изключителният български художник Николай Павлович. Представени са двете му картини с обща идейна образност - "Съединение на България", както и портрет на племенника му Цветан Радославов, написал под въздействието на събитията от 1885 година "Мила родино".
Събитията в Пловдив са отразени в репортажите, коментарите, скиците и рисунките на чуждите кореспонденти, дошли в града да отразят една от горещите европейски точки през 1885 г., отбеляза Шивачев.
По думите му тогава в продължение на няколко месеца Европа се запознава с България, представена на първите страници на вестниците в най-добрата й светлина.
Кулминацията на празника ще e състои около 20,30 ч. на пл. "Съединение"
Ще има тържествен митинг и заря-проверка с участието на военнослужещи от пловдивския гарнизон.
Столичната община също организира тържествено отбелязване на 128-годишнината от Съединението на Източна Румелия с Княжество България.
Честването е с начален час 11,30 ч. пред Мавзолея-костница на княз Александър Първи Батенберг на бул. "Васил Левски" № 81.
В програмата за празнично честване на годишнината ще вземат участие Академичният мъжки хор "Гусла" с диригент акад. Валентин Бобевски и актрисата Силвия Лулчева.
Слово за историческото значение на Съединението ще произнесе директорът на Националния военноисторически музей доц. д-р Соня Пенкова .
Съединението се извършва през есента на 1885 г.
след бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат, подкрепен от българския княз Александър I.
Така българите отхвърлят несправедливостта, наложена от Великите сили през юни 1878 г., която разкъсва един народ с хилядолетна история и култура.
Съединението е последвано от други исторически събития като Илинденско-преображенското въстание, обявяването на независимостта на България на 22 септември 1908 г. и Балканската война от 1912-1913 г.
Всички те са насочени към обединението на българите, към тяхното присъединяване към Майка България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!