Д илъри въртят черен бизнес с кръв в Лом. Опасната схема с купуването и продаването на кръв за нуждаещи се болни е позната и действа от години в цялата страна.
В Лом обаче тръгуването на животоспасяващата "стока" минава през дилъри, които дори имат свои, запазени територии, разказва в репортаж Нова ТВ.
Те работят с подчинени донори, които задължително трябва да разделят сумата с босовете. Ако поискат сами да извършат сделката, то парсата се прибира принудително или следват наказания.
В Лом, който се намира в един от най-западналите райони в Европа,
търговията с животоспасяваща кръв държат двама души
Това са Асен и Слави, с прякори Асо и Пуши. Те работят пред Кръвния център в Лом и продават всяка банка за 60 лева.
Донорите, които работят за тях, са бедни хора от близките до Лом села. Те дават кръвта си на всеки два месеца.
Схемата е добре смазана, проста и ефективна, особено след като има достатъчно търсене.
Желаещи кръводарители също има много. Много от тях обаче не искат да бъдат рекетирани. По схемата на Асо и Пуши те вземат едва 25 лева на банка кръв. В противен случай следва бой, разказват потърпевши пред камерата. По думите им това се случва от години.
Кои са Асо и Пуши?
Двамата са в бизнеса отдавна и това - оказва се - става със знанието на медицинския персонал от Кръвния център в Лом.
Екип на телевизията нарочно довежда свои хора, но пристигат босовете и започва скандал за територия и за това, че друг се опитва да прави бизнес без тяхно знание.
Директорът на болницата не желае да коментира, а завеждащият отделението в Кръвния център твърди, че черен бизнес с кръв няма. Той препраща екипа към други болници и градове.
Двамата дилъри са известни и на полицията в Лом,
която многократно е получавала сигнали за скандали и заплахи пред центъра.
Досега обаче всичко е приключвало само с "предупреждание” и полицейски протокол, тъй като официални жалби от потърпевши срещу тях няма.
Страхът от тях е логичен. Асо има богато криминално минало, известен е с побоищата си, бил е и в затвора за побой. Той обаче никога не е задържан или осъждан за бизнеса с кръв.
По закон, ако се докаже продажбата на кръв, наказанието е до 10 000 лева глоба.
Вижте репортажа във видеото.
Здравният министър Петър Москов, който гостува тази сутрин в студиото на "Здравей, България", също коментира репортажа, след като го изгледа. Той го определи като "грозно, абсолютно неприемливо, крайно незаконно". Той обаче заяви, че
не може да поеме ангажимент да се справи с този проблем
Според него проблемът е липсата на култура на даряване на кръв у българина, която се замества от престъпното търгуване.
Вижте видеото от разговора с него преди това:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!