Г оляма част от микенски съд за съхраняване на парфюми (алабастрон) беше открит в укрепеното селище от късната бронзова епоха (13 в. пр. Хр.) в местността Бресто, с. Баня, община Разлог.
Находката отпреди 33 века хвърля нова светлина върху контактите на планинските райони от Южна България и егейските градски центрове от времето на микенските дворци.
Когато в Бресто се появява първото укрепено селище,
в по-важните микенски селища се строят нови отбранителни съоръжения. В началото на 12 в. пр. Хр. Източното Средиземноморие е разтърсено от политически и икономически кризи, които довеждат до загиването на микенската цивилизация и разпадането на хетското царство в Анатолия.
В същото време е напуснато и Бресто.
Силно укрепеното селище в местността Бресто, землището на с. Баня, се проучва от археолози от Нов български университет, университета "Лудвиг Максимилиан" в Мюнхен и Регионалния исторически музей в Благоевград.
В проекта участват и студенти от САЩ, Австралия и Великобритания.
Една от целите на проучванията в Бресто е да се разберат по-добре богатството и контактите на това силно укрепено селище, намиращо се в долината, която разделя Рила, Пирин и Родопите.
За далечните контакти на обитателите на Бресто свидетелства и пластина от бивна на глиган, която вероятно е подготвена за производството на церемониален микенски шлем.
Вижте още:
Археолог: Скалите край Сърница са изсечени от изчезнала цивилизация
Единствената сила в света, която никога не е губила флаг, е България
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!