Б ългари, живеещи в чужбина, изразиха възмущението си от „непрозрачното назначение“ на Ива Йорданова за зам.-председател на Държавната агенция за българите в чужбина с писмо, изпратено до служебния министър-председател проф. Георги Близнашки, вицепремиера Илияна Цанова и до самата Йорданова.
Копие на писмото е изпратено до президента Росен Плевнелиев, омбудсмана Константин Пенчев и медиите.
„Публичните институции в успелите държави имат строго регламентирани процеси на подбор и прозрачност. Тези процедури гарантират, че избраният кандидат притежава нужните качества и умения за заемането на обществена позиция“, пишат подписалите писмото 46 българи, живеещи в САЩ, Германия, Италия, Великобритания, Нидерландия, Гърция, Испания, Швейцария, Канада, Дания, Австралия, Австрия.
„В тази връзка ни направи впечатление непрозрачният начин, по който беше лансирана кандидатурата на Ива Йорданова.
Това подкопава доверието в институцията и поставя въпроси относно процедурата за назначения в администрацията като цяло“, категорични са българите.
Йорданова бе назначена за зам.-шеф на Агенцията ден, след като бе освободен и.д. председателят на агенцията Йордан Янев. Определената тогава от премиера Близнашки като „млада и амбициозна дама“, 29-годишна Йорданова живее с лидера на СДС Божидар Лукарски, който сам призна, че заради нея е в процес на развод със съпругата си, от която има две деца.
Те изразяват несъгласието си с посочената от Министерския съвет информация при назначаването на Йорданова, че тя има заслуги за организацията на предсрочните парламентарни избори в чужбина.
„Непосредствено след обявяването на дата за предсрочните парламентарни избори стартирахме доброволен проект „Парламентарни избори в чужбина 2014“ съвместно с различни организации на българите извън страната, както и многобройни сънародници от цял свят. Проектът е с цел да мобилизира колкото може повече българи по места за подготовка и участие в изборите за Народно събрание извън страната.
Положителните изборни резултати извън страната са резултат от промененото законодателство и различни инициативи и кампании.
Несъмнено в основата лежат доброволните и безвъзмездни усилилия на широк кръг български граждани в чужбина“, отбелязват сънародниците ни в позицията си.
„Затова намираме за едностранна и некоректна представената информация в съобщението на Министерски съвет по повод назначението: „Ива Йорданова беше ръководител на екипа, реализирал успешно платформа за комуникация с българите в чужбина чрез социалните мрежи, която стартира в навечерието на парламентарните избори. Чрез кампанията бяха достигнати над 300 000 наши сънародници зад граница, както и над 2 500 Фейсбук групи на българи в чужбина“. Тази кампания започна само 10-на дни преди изборния ден, когато приготовленията на секциите в чужбина бяха почти приключили.
Контактите с представители на групата бяха силно закъснели, спорадични и непродуктивни“,
категорични са подписалите писмото.
Те настояват за конкретни критерии, прозрачност и сериозна квалификация при назначаване на отговорни позиции в ДАБЧ, както и Агенцията да разработи и приложи ефективни политики за достигане до колкото може повече българи в чужбина и то не само по време на избори.
„Смятаме, че цел на Агенцията, би трябвало, да е достигне не само еднократно до 300 хил. от българите в чужбина, а и до останалите около 2 млн. български граждани извън страната, и да положи целенасочени и координирани усилия за осъществяване на реални политики за и съвместно с тях“, завършват обръщението си те.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!