"80 хиляди души за един ден са минали на "Кулата". 80 хиляди. Бедният български народ! 80 хиляди на ден на почивка. Това е резултат от икономическия ръст. Видя се с пари българинът и ето резултата!“
Това заяви премиерът Бойко Борисов във Варна при посещението си в новостроящия се храм „Св. Прокопий Варненски“, в компанията на варненския кмет, митрополит Йоан Варненски и външния министър Даниел Митов. Той подчерта, че за изграждането му правителството е отпуснало 300 000 лв. и изрази надежда, че до края на годината храмът ще бъде довършен.
„Българинът обича да пътува. Депозитите в банките растат.
Като дойдат празници, виждате какво става, магистралите отесняха. Знам, че не обичат така да се говори. Но това са фактите. Откъде са тия задръствания - от скъпия бензин ли или от ниските доходи. И това е на всички празници. Всеки е на почивка. Не е само веднъж. Всеки е на път, не е само лятото. Дойде ли празник, винаги е така. Това ме радва“, каза още Борисов.
Около 500 000 българи тръгнаха на път за четирите почивни дни около 6 септември. Между 200 и 300 000 коли се очаква да напуснат София. Задръстванията започнаха още в петък. Вчера на ГКПП Кулата от рано сутринта имаше дълга колона от автомобили. Интензивен трафик имаше и по магистралите „Тракия”, „Хемус” и „Струма”. Ремонтите по „Хемус” може да причинят задръствания при тунелите „Витиня” и „Ечемишка” и при виадукт „Елешница”. 20-километрова колона от автомобили се е образувала преди граничен пункт „Кулата“ в посока Гърция. Над 2 км беше опашката и на ГКПП "Маказа" към 7,30 ч. вчера.
Към момента на граничния пункт "Капитан Андреево"
има образувана 3 километра колона от товарни автомобили, които искат да влязат в страната. На граничния пункт "Лесово" има образувана колона от 2 километра за товарни автомобили на вход. На "Кулата", където вчера имаше огромни опашки от автомобили, днес колоната е само един километър. На "Маказа" също има образувана колона от един километър от коли, които искат да отидат в Гърция.
"Религията не бива да бъде използвана за партийни цели".
Това коментира пред журналисти министър-председателят Бойко Борисов. „От една страна – това ни е спасението. Вярата в Господ и християнските ценности са тук, затова е важно владиците да показват на хората всеки ден правия път. Радвам се, че има все повече храмове и манастири, отремонтирани стари светини има, а в същото време и чисто нови храмове”. По думите му никога религията не бива да бъде използвана за партийни цели. „Моята и на колегите ми вяра в Господ е такава, че не бихме си позволили и да си го помислим”, посочи премиерът. Що се отнася до обвиненията, че даренията за църквите се правят с партийна цел, премиерът отхвърли тези обвинения.
"Кмете, за какво още искаш да ми благодариш",
обърна се Борисов към варненския градоначалник Иван Портних. Кметът посочи, че е много благодарен на държавата за отпускането на 134 дка от Морската градина на общината.
Борисов коментира и темата с усложняващата се миграционна криза:
„България няма възможност да приема повече икономически мигранти. И Европа вече се задъхва”.
„Председателят на Европейския съвет Доналд Туск днес потвърди всичко мои думи за това, че Европа трябва да затвори външните си граници и само политически мигранти да се пускат, докато се решат проблемите”, каза още Борисов.
„Външният министър Даниел Митов ще има среща с външния министър на Афганистан и има задача да му зададе директно въпроса кога ще започнат да си приемат афганистанските граждани. Ние харчим пари, за да държим контингент в Афганистан. Там е мирно и спокойно сега и те трябва да бъдат така добри да си изпълнят ангажименти”, добави той.
Външният министър коментира преговорите между Турция и ЕС, като повтори думите на Туск:
„Европа изчерпа капацитета си за приемане на бежанци”.
„Продължаваме разговора за отпадането на визите за турски граждани и изпълнението на 72 критерия, които Турция трябва да покрие, за да се случи това. Част от този разговор е и споразумението за реадмисия и неговото изпълнение преди да се въведе визова либерализация. България винаги е настоявала за това”, каза още Митов.
„Ние също трябва да работим с Турция, за да може преди да се изпълни споразумението за реадмисия между ЕС и Турция да имаме механизъм, с който да можем да връщаме обратно граждани на трети страни, пресекли незаконно границата”, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!