Н овооткрит надпис гласи, че Античният театър в Пловдив е строен през 90-те години на I в. сл. Хр., а не както бе известно досега през 116-117 г. от II в.
Това обяви кметът на Пловдив Иван Тотев, заедно с археолога Мая Мартинова и преподавателя от Софийски университет Николай Шаранков, разчели надписа.
Вижте снимки от Античния театър в галерията ни
Съоръжението може и да е завършено по време на император Марк Улпий Траян, но днешното откритие сочи, че е правено по време на император Домициан.
Когато бил завършен, театърът е побирал 7 хил. души, които освен на мраморните седалки, са намирали място и на дървени конструкции.
Николай Шаранков уточни, че надписът е на старогръцки и е намерен в неразкрито във времето стълбище на Античния театър.
По думите му това е най-ранният надпис, който дава информация не само за Филипополис, но и за институциите в града и за създаването на общото събрание на провинция Тракия.
Пловдив - европейска дестинация за 2016 - СНИМКИ
Първият управник на Филипополис, след като градът станал метрополия на Източната Римска провинция Тракия в Римската империя, е Тит Флавий Котис.
Той е човекът, заемал всички важни постове в града през I век след Христа
Котис бил архонт три пъти, върховен жрец и представител на съдебната власт на империята.
Първите две имена на управника на Филипополис са дадени от империята, по останалите се съди, че той бил потомък на тракийски царе. За да заема всички тези длъжности, той е бил с юридическо образование и с богата култура.
И още нещо, по онова време е било прието хората на такива високи постове да организират дейността на града със собствени средства - игри, развлечения, събрания. Това говори и за материалното му благосъстояние.
Какви са били старите имена на българските градове
Разкриха уникална находка на дъното на Черно море
Археолози откриха една от най-големите гробници на маите
Част от надписа, който пренаписва историята на Пловдив,
е открит още преди десет години, но при реставрациите днес археолозите попадат и на неговото продължение, което е неочаквано и води до това откритие.
Той ще бъде консервиран и изложен в галерията под сцената на Античния театър, която в момента се реставрира и подготвя за експониране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!