Почистването на района около взривеното военно поделение край Челопечене, Софийско, приключи, съобщи посолството на САЩ.
Американското правителство предостави 750 хил. долара и американски специалисти открили и почистили над 110 хиляди потенциално опасни боеприпаси.
"Тази операция беше в рамките на широкото партньорство в сферата на сигурността между САЩ и България", пише в съобщението.
"Този проект е от голямo значение за нашите две страни. България е приятел и съюзник на Съединените щати. В наш интерес е да не позволим сигурността на местната общност и на околната среда да бъде застрашена от последиците от взрива", заяви посланикът на САЩ Нанси Макълдауни.
Освен съвместните военни учения, екипировка и обучение, всяка година САЩ предоставят на България средства за утилизация на излишно въоръжение и боеприпаси. През 2009 г. са предвидени 400 хил. долара.
Седем месеца след взривовете, които паникьосаха София, Министерството на отбраната призна, че не разполага нито с опит, нито с техника, за да обезвреди останалите боеприпаси в района.
Купили за около 350 хил. евро специален робот, но пак не могат да се справят сами.
Българските военни обясняват безсилието си така: липсва техника за обезвреждането на водоемите в района, не знаят как се прочиства в дълбочина, не умеят да се справят с голямо количество боеприпаси, струпани на едно място.
Виновни за инцидента все още няма. Обвинен е единствено бившият командир на поделението майор Мирослав Митов - за незаконно изсичане и продажба на дървесина от района на поделението, кражби в големи размери и превишаване на властта с цел имотна облага.
Отговорност за инцидента пое само един висш военен - зам.-шефът на Генералния щаб по ресурсите ген.-лейт. Румен Цоков, който подаде оставка след взривовете.
Военната прокуратура продължава да чака техническа експертиза, за да си свърши работата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!