В сезона за приготвяне на консерви Агенцията по храните е бракувала над 8000 литра фалшив оцет, а едно производствено предприятие е затворено. Това съобщи директорът на контролния орган Пламен Моллов, цитиран от БНР.
Моллов обясни, че става въпрос за химичен оцет, който може да бъде изключително опасен за здравето.
"Основният проблем с химичния оцет - или т. нар. "разредена оцетна киселина", и полученият по биологичен път се състои в липсата на бактерицидно действие от страна на химичния разтвор, затова се развалят туршиите на хората. Това е много страшно. Оцетната киселина при определена концентрация може и да реже, да реже месо", обясни Моллов.
През последните години на българския пазар се увеличиха продажбите на оцет, направен от оцетна киселина, получена чрез химичен синтез, т.е. за производството на оцета не се използва вино или етанол, а производни и деривати от разграждането на петрола. Това бе един от мотивите на депутатите, за да приемат през март поправки в Закона за виното и спиртните напитки, които дефинираха понятието "оцет" .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!