З а първи път у нас всички, които обичат науката, могат да проследят на живо от ЦЕРН лекциите на визионерите за бъдещето. Събитието се организира в кино „Люмиер“ от Софийския университет "Св. Климент Охридски", съвместно с клуб “ЗаЕдно”, фондация “Ре:” и Националният дворец на културата (НДК).
Пряката транслация на TEDxCERN продължава и в момента, а мотото й е вдъхновено от думите на Пабло Пикасо: "Научете правилата като професионалист, за да можете да ги нарушавате като артист".
На живо, в 22 точки по света, хората имат шанса да чуят 16 учени, които,
нарушавайки правилата, са изменили статуквото в областите, в които работят
В рамките на лекции от по 15 минути те представят своите изследвания и виждания по актуални проблеми на науката, съвременните технологии и обществото.
Докладите им са разпределени в две сесии. Първата - "Нарушавайки правилата", е за това как науката може да възвърне мощта на хората, нови кодови езици за деца – какво ще означава "грамотност" в ХХI в., образование чрез 3D визуални лаборатории, коя част от мозъка ни прави "човеци", невротехнологии, които могат да повлияят на личността ни.
Втората сесия - “Визионери”, е за нови идеи за
устойчиви решения, които насърчават нови начини на мислене
сливането на зрителни и слухови форми на изкуството, създаващи огромни светлинни картини, тайните, които ни разкрива физиката на елементарните частици, радиоктивния лъч "Изолда", който преобразува оловни атоми в злато, трансформиране на начините, по които взаимодействаме един с друг чрез електронните устройства и много други...
„Спектърът на разказите в ТЕД е много широк. През годините там се включиха и социални теми, изкуство. Уникалното на тези събития е, че разказът е от първо лице. А защо ЦЕРН? Основната му фукция е да прави фундаментални изследвания - как е устроен светът. Друга функция на ЦЕРН е да развива нови технологии. Освен това е и образователен център, който успява да разпространи новостите и да учи хората по света как да ги прилагат. Уникалното на този проект е способността му да обединява различните култури”, разказва за международния научен център доцент Леандър Литов – ръководител на българския екип в Европейския институт за ядрени изследвания. Той поясни още, че СУ прави съвместни учения с ЦЕРН и затова събитието е в София.
За ЦЕРН
Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) е най-голямата в света лаборатория по физика на елементарните частици. Организацията е разположена на границата между Франция и Швейцария, западно от Женева. Споразумението за създаването на ЦЕРН е подписано в Париж на 29 юни - 1 юли 1953 г. от представителите на 12 европейски държави, а организацията е основана на 29 септември 1954 г.. Сега броят на страните-членки вече е 20, а някои страни и международни организации имат статут на наблюдатели.
В ЦЕРН постоянно работят приблизително 2500 човека, както и около 8000 физици и инженери от 580 университета и институти, от 85 националности участват в международните експерименти на ЦЕРН и работят там временно. Основната функция на организацията е да осигури поддръжката на няколко ускорителя и друга апаратура, необходими за изследвания в областта на физиката на елементарните частици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!